Filter Events:

September July

August 2022

SMTWTFS
 
1
Scholarship REL Trip
Year 9 Retreat: 9CHO and 9MRR
2
Music Gala Concert
Year 9 Retreat: 9BOL and 9JEN
3
Netball - Combined Points Tournament
Year 9 Retreat: 9JIN and 9MCF
4
Y12 PED Tough Gal Challenge
Y7/8 Hockey - Inter Zones
Parent Talk with John Parsons
Y10 Drama Trip
5
Y7/8 Water Polo - Winter Festival
Year 9 Retreat: 9RSD
6
Y7/8 Water Polo - Winter Festival
7
Mountain Biking - AKSS series - Race 4
Y7/8 Water Polo - Winter Festival
8
KBB Music: Combined Orchestra
PTA Meeting
Y7/8 Gymnastics - Eastern Zones
9
KBB Music: Duchesne Orchestra
Orienteering - AKSS Rogaine
Spanish Exchange
10
Careers Evening
11
KBB Music: Symphonic Band
Y10 Dance Trip
14
Duathlon - NZSS
Senior Drama One Act Play Rehearsals
Y10 Production Dress Rehearsal
15
Y10 Production Rehearsal
Y7/8 Basketball - EZ
16
Road Race - AKSS
Skiing - Primary Champs
Y10 Production
17
Y10 Production
19
Y7/8 Water Polo - Tim Sonderer
20
Y7/8 Water Polo - Tim Sonderer
21
Y7/8 Water Polo - Tim Sonderer
Cycling - TTT Finals Day
23
Y7/8 Netball - IZ
24
Ministry of Education Teacher Only Day
29
Equestrian - NISS Championships
Football - NZSS
Hockey - Fed Cup/Marie Fry
Hockey - NZSS
Netball - UNISS
Sport Climbing - NZSS
Y7/8 Cross Country - EZ
30
Equestrian - NISS Championships
Football - NZSS
Hockey - Fed Cup/Marie Fry
Sport Climbing - NZSS
Netball - UNISS
Y7/8 Puberty Talk
31
Equestrian - NISS Championships
Football - NZSS
Hockey - Fed Cup/Marie Fry
Basketball - NZSS AA Premierships
Netball - UNISS
1 - September
Equestrian - NISS Championships
Football - NZSS
Hockey - Fed Cup/Marie Fry
Basketball - NZSS AA Premierships
Junior French Speech Competition
Netball - UNISS
2
Equestrian - NISS Championships
Football - NZSS
Hockey - Fed Cup/Marie Fry
Basketball - NZSS AA Premierships
Mid-Term Break
Netball - UNISS
3
Hockey - Fed Cup/Marie Fry
Basketball - NZSS AA Premierships
Cycling - Northern Tour

August

Monday 1st
Scholarship REL Trip
EOTC Lisa Jenkins TIC
Monday, 1st August 3:15pm to 5:45pm
Silky Otter, Orakei  
Year 9 Retreat: 9CHO and 9MRR
Monday, 1st August
Chapel and D214  
Tuesday 2nd
Music Gala Concert
Tuesday, 2nd August 6:30pm
Holy Trinity Cathedral  
Year 9 Retreat: 9BOL and 9JEN
Tuesday, 2nd August
Chapel and D214  
Wednesday 3rd
Netball - Combined Points Tournament
EOTC Jessica Milicich TIC
Wednesday, 3rd August 8:30am to 3:15pm
Auckland Netball Centre  
Year 9 Retreat: 9JIN and 9MCF
Wednesday, 3rd August
Chapel and D214  
Thursday 4th
Y12 PED Tough Gal Challenge
EOTC Jo Proffit TIC
Thursday, 4th August 7:45am to 2:30pm
Kumeu Showgrounds  
Y7/8 Hockey - Inter Zones
EOTC Shona Burrows TIC
Thursday, 4th August 8:00am to 3:10pm
North Habour  
Parent Talk with John Parsons
Thursday, 4th August 7:00pm to 8:30pm
Music Building  
Y10 Drama Trip
EOTC Louise Bolton TIC
Thursday, 4th August 10:00am to 12:30pm
Mangere Arts Centre  
Friday 5th
Y7/8 Water Polo - Winter Festival
Friday, 5th August
Auckland  
Year 9 Retreat: 9RSD
Friday, 5th August
Chapel  
Saturday 6th
Y7/8 Water Polo - Winter Festival
Saturday, 6th August
Auckland  
Sunday 7th
Mountain Biking - AKSS series - Race 4
EOTC Catherine Ratcliffe TIC
Sunday, 7th August 8:00am to 12:30pm
Totara Park  
Y7/8 Water Polo - Winter Festival
Sunday, 7th August
Auckland  
Monday 8th
KBB Music: Combined Orchestra
EOTC Nino Sloser TIC Concert 6:30 - 8:30pm
Monday, 8th August 11:30am to 8:30pm
Baradene then Holy Trinity Cathedral  
PTA Meeting
Monday, 8th August 7:00pm to 8:30pm
Music Building  
Y7/8 Gymnastics - Eastern Zones
EOTC Jacqui Foote TIC
Monday, 8th August 8:15am to 12:20pm
Eastern Suburbs Gymnastics Club  
Tuesday 9th
KBB Music: Duchesne Orchestra
EOTC Nino Sloser TIC Concert 9:30am - 12pm
Tuesday, 9th August 8:30am to 1:00pm
Holy Trinity Cathedral  
Orienteering - AKSS Rogaine
EOTC Rachel Buyck TIC
Tuesday, 9th August 9:00am to 2:00pm
Riverhead Forest  
Spanish Exchange
EOTC Debbie Ross
Tuesday, 9th August 8:35am to 11:10am
Kings College  
Wednesday 10th
Careers Evening
Wednesday, 10th August 6:00pm to 7:30pm
 
Thursday 11th
KBB Music: Symphonic Band
EOTC Nino Sloser TIC Concert 9:30am - 12pm
Thursday, 11th August 8:30am to 1:00pm
Holy Trinity, Parnell  
Y10 Dance Trip
EOTC Nicole Eichstaedt McComb TIC Cinderella
Thursday, 11th August 11:30am to 2:00pm
Kiri Te Kanawa Theatre  
Sunday 14th
Duathlon - NZSS
EOTC Jessica Milicich TIC
Sunday, 14th August 7:00am to 3:00pm
Pukekohe  
Senior Drama One Act Play Rehearsals
Sunday, 14th August 12:00pm to 4:00pm
Jubilee  
Y10 Production Dress Rehearsal
Sunday, 14th August 11:00am to 4:00pm
Jub 1  
Monday 15th
Y10 Production Rehearsal
Monday, 15th August 3:30pm to 5:00pm
Jub 1  
Y7/8 Basketball - EZ
Monday, 15th August
Kohimarama  
Tuesday 16th
Road Race - AKSS
Tuesday, 16th August
Bruce Pulman Park  
Skiing - Primary Champs
Tuesday, 16th August
Snow Planet  
Y10 Production
Tuesday, 16th August 6:30pm to 8:30pm
Jubilee  
Wednesday 17th
Y10 Production
Wednesday, 17th August 6:30pm to 8:30pm
Jubilee  
Friday 19th
Y7/8 Water Polo - Tim Sonderer
Friday, 19th to Sunday, 21st August
Auckland  
Sunday 21st
Cycling - TTT Finals Day
Sunday, 21st August
Pukekohe Raceway  
Tuesday 23rd
Y7/8 Netball - IZ
Tuesday, 23rd August
Auckland Netball Centre  
Wednesday 24th
Ministry of Education Teacher Only Day
Wednesday, 24th August
 
Monday 29th
Equestrian - NISS Championships
Monday, 29th August to Friday, 2nd September
NEC Taupo  
Football - NZSS
Monday, 29th August to Friday, 2nd September
Taupo  
Hockey - Fed Cup/Marie Fry
Monday, 29th August to Saturday, 3rd September
Hawkes Bay  
Hockey - NZSS
Monday, 29th August
 
Netball - UNISS
EOTC Catherine Ratcliffe TIC
Monday, 29th August
Pakuranga  
Sport Climbing - NZSS
Monday, 29th to Tuesday, 30th August
Mt Maunganui  
Y7/8 Cross Country - EZ
Monday, 29th August 8:30am to 1:00pm
Churchill Park  
Tuesday 30th
Netball - UNISS
EOTC Catherine Ratcliffe TIC
Tuesday, 30th August
Pakuranga  
Y7/8 Puberty Talk
Tuesday, 30th August 8:55am to 9:55am
Auditorium  
Wednesday 31st
Basketball - NZSS AA Premierships
Wednesday, 31st August to Saturday, 3rd September
Auckland North  
Netball - UNISS
EOTC Catherine Ratcliffe TIC
Wednesday, 31st August
Pakuranga  

September

Thursday 1st
Junior French Speech Competition
EOTC Charlotte Clech TIC
Thursday, 1st September 8:30am to 3:00pm
Auckland Normal Intermediate  
Netball - UNISS
EOTC Catherine Ratcliffe TIC
Thursday, 1st September
Pakuranga  
Friday 2nd
Mid-Term Break
Friday, 2nd September
 
Netball - UNISS
EOTC Catherine Ratcliffe TIC
Friday, 2nd September
Pakuranga  
Saturday 3rd
Cycling - Northern Tour
EOTC Catherine Ratcliffe TIC
Saturday, 3rd September 9:00am to 2:00pm
Panmure and Mt Wellington  
Sunday 4th
AIMS Games
Sunday, 4th to Friday, 9th September
Tauranga  
Cycling - Northern Tour
EOTC Catherine Ratcliffe TIC
Sunday, 4th September 7:30am to 2:00pm
East Tamaki  
Sunday 11th
Mountain Biking - AKSS series - Race 5
EOTC Catherine Ratcliffe TIC
Sunday, 11th September 8:00am to 12:30pm
Waitawa  
Monday 12th
Y7/8 Skiing - NIPS
Monday, 12th to Thursday, 15th September
Whakapapa  
Tuesday 13th
Y7/8 Cross Country - IZ
Tuesday, 13th September 8:30am to 2:00pm
TBC  
Friday 16th
Cycling - Year 7/8 Championships
Friday, 16th September
Taupo  
Monday 19th
Skiing - NISS
Monday, 19th to Wednesday, 21st September
Turo/Whakapapa  
Tuesday 20th
Y8 Immunisation HPV2/ Y7 Boostrix Catch-Up
Starship Community Nurse
Tuesday, 20th September 8:30am to 11:00am
Atrium  
Wednesday 21st
Senior Digital Practice Examinations
Wednesday, 21st September
Auditorium  
Thursday 22nd
Senior Digital Practice Examinations
Thursday, 22nd September
Auditorium  
Y7/8 Water Polo - NISS
Thursday, 22nd to Sunday, 25th September
Auckland  
Friday 23rd
Senior Digital Practice Examinations
Friday, 23rd September
Auditorium  
Monday 26th
Nathan Wallis: The Developing Brain
Monday, 26th September 7:30pm to 9:00pm
Baradene College  
Snowboarding - NISS
Monday, 26th to Wednesday, 28th September
Turoa  
Tuesday 27th
Y8 Immunisation HPV2 Catch-Up
Starship Community Nurse
Tuesday, 27th September 8:30am to 10:00am
Centennial Resource Room  
Friday 30th
TERM 3 ENDS
Friday, 30th September
 
Cycling - NZSS
Friday, 30th September to Monday, 3rd October
Feilding  

October

Monday 3rd
Basketball - NZSS
Monday, 3rd to Saturday, 8th October
Palmerston North  
Tuesday 11th
Netball - NZSS
Tuesday, 11th to Friday, 14th October
Wellington  
Thursday 13th
Mountain Biking - NZSS
Thursday, 13th to Sunday, 16th October
Bluff  
Monday 17th
TERM 4 BEGINS
Monday, 17th October
 
2023 Student Leader Applications Close
Monday, 17th October 5:00pm
30 Hours Service Due  
Senior Assessment Week
Monday, 17th to Friday, 21st October
 
Monday 24th
Labour Day
Monday, 24th October
 
Tuesday 25th
Y7/8 Basketball - IZ
Tuesday, 25th October
TBC  
Sunday 30th
Alumnae High Tea and Meritae Award
Alice Gallagher TIC
Sunday, 30th October 2:00pm to 4:00pm
Atrium  

November

Tuesday 1st
Level 3 Visual Arts Portfolios Due
Tuesday, 1st November 8:30am
 
Senior Prizegiving: Compulsory for Y11-13
Tuesday, 1st November 6:30pm to 8:30pm
Auditorium  
Thursday 3rd
Thanksgiving Mass
Thursday, 3rd November 6:30pm to 8:00pm
Auditorium  
Monday 7th
NCEA Exams Start
Monday, 7th November
 
Tuesday 8th
Y7/8 Touch - EZ
Tuesday, 8th November
Madills Farm