Filter Events:

March January

February 2022

SMTWTFS
 
1
Senior Course Change Afternoon
Student Leader Council Training
3
TERM 1 BEGINS for NEW students and Year 13s - Summer Uniform Compulsory
International Student Orientation
Y8-12 Students Orientation
4
TERM 1 BEGINS for all returning students - Summer Uniform Compulsory
7
Waitangi Day Observed
8
Y8 Swimming Sports
Y9-13 Swimming Sports
Timetable Begins Day 2
Y7 Swimming Sports
11
House Parades CANCELLED
12
Rowing - Head of Harbour
14
Music Groups and Lessons Start
25
Rowing - Junior Regatta
26
Rowing - Junior Regatta
Waka Ama - AKSS
27
Rowing - Junior Regatta
3
Y9-13 Swimming - Central Zone

February

Tuesday 1st
Senior Course Change Afternoon
Tuesday, 1st February 2:00pm to 4:00pm
D325  
Student Leader Council Training
Tuesday, 1st February 12:00pm to 3:00pm
Gym  
Thursday 3rd
TERM 1 BEGINS for NEW students and Year 13s - Summer Uniform Compulsory
(Y13s meet 10am)
Thursday, 3rd February
 
International Student Orientation
Thursday, 3rd February 8:35am to 11:00am
D247  
Y8-12 Students Orientation
Thursday, 3rd February 8:35am to 11:00am
D221  
Friday 4th
TERM 1 BEGINS for all returning students - Summer Uniform Compulsory
Friday, 4th February
 
Monday 7th
Waitangi Day Observed
Monday, 7th February
 
Tuesday 8th
Y8 Swimming Sports
Tuesday, 8th February 12:20pm to 1:20pm
Competitive swimmers only  
Y9-13 Swimming Sports
Tuesday, 8th February 9:55am to 10:55am
Competitive swimmers only  
Timetable Begins Day 2
Tuesday, 8th February
 
Y7 Swimming Sports
Tuesday, 8th February 11:20am to 12:20pm
Competitive swimmers only  
Friday 11th
House Parades CANCELLED
Friday, 11th February
 
Saturday 12th
Rowing - Head of Harbour
Saturday, 12th February
Lake Pupuke  
Monday 14th
Music Groups and Lessons Start
Monday, 14th February
 
Friday 25th
Rowing - Junior Regatta
Friday, 25th to Sunday, 27th February 1:20pm to 8:00pm
Lake Karapiro  
Saturday 26th
Waka Ama - AKSS
Saturday, 26th February
Orakei Basin  

March

Thursday 3rd
Y9-13 Swimming - Central Zone
Thursday, 3rd March
Diocesan School  
Monday 7th
Tennis - Champ of Champs
Day one of tournament knock out tournament
Monday, 7th March 9:00am to 3:00pm
Scarbro  
Y13 PED Trip
EOTC Kate Weir TIC
Monday, 7th March
Muriwai and Woodhill Forest  
Tuesday 8th
Y13 PED Trip
EOTC Kate Weir TIC
Tuesday, 8th March
Muriwai and Woodhill Forest  
Thursday 10th
Rowing - NISS
Thursday, 10th to Sunday, 13th March 1:20pm to 8:00pm
Lake Karapiro  
Tennis - Champ of Champs
Day 2 if students make it through to 2nd day
Thursday, 10th March 9:00am to 3:00pm
Scarbro  
Y9-13 Athletics - CEW Zone
Thursday, 10th March
Mt Smart  
Saturday 12th
SAT Testing
Saturday, 12th March
Duchesne Building - Baradene  
Sunday 13th
Ultimate Frisbee Senior Champs
Sunday, 13th March
Bruce Pulman  
Tuesday 15th
Tennis - Champ of Champs
Tuesday, 15th March 9:00am to 3:00pm
Scarbro  
Y8 Immunisation HPV1
Starship Community Nurse
Tuesday, 15th March 8:30am to 11:00am
Atrium  
Wednesday 16th
Volleyball - AKSS Champs
Wednesday, 16th to Friday, 18th March
Bruce Pulman Stadium  
Thursday 17th
Triathlon - AKSS
Thursday, 17th March
Pt England Reserve  
Friday 18th
Enrol 2023 closes 3pm
Friday, 18th March
 
Sailing - Fleet Racing Regatta
Friday, 18th March
Wakatere Boating Club  
Sunday 20th
Dragonboating - AKSS
Sunday, 20th March
Lake Pupuke  
Open Water Swim Champs - NZSS
Sunday, 20th March
Rotorua  
Tuesday 22nd
Athletics - AKSS Champs
Tuesday, 22nd March
Mt Smart  
Y8 Immunisation HPV1 Catch-Up
Starship Community Nurse
Tuesday, 22nd March 8:30am to 10:00am
Centennial Resource Room  
Wednesday 23rd
Y7/8 Swimming - EZ
Wednesday, 23rd March 9:00am to 12:00pm
Sacred Heart Pool  
Saturday 26th
Rowing - MAADI Cup
Saturday, 26th March to Sunday, 3rd April
Lake Ruataniwha  
Triathlon - NZSS
Saturday, 26th to Sunday, 27th March
Ngamotu Beach, New Plymouth  
Water Polo - NISS
Saturday, 26th to Tuesday, 29th March
Auckland  
Sunday 27th
Dragon Boating - NZSS
Sunday, 27th March
Lake Karipiro, Cambridge  
Futsal - NZSS
Sunday, 27th to Wednesday, 30th March
Wellington  
Monday 28th
Cricket - AKSS
Monday, 28th to Thursday, 31st March
TBC  
Tuesday 29th
Waka Ama - NZSS
Tuesday, 29th March to Friday, 1st April
Rotorua  
Wednesday 30th
Basketball - NZSS 3x3
Wednesday, 30th March to Saturday, 2nd April
Auckland South  
Swimming - IZ
Wednesday, 30th March
Diocesan Pool  
Thursday 31st
Sailing - Teams Racing Regatta
Thursday, 31st March to Friday, 1st April
Akarana Yacht Club  

April

Friday 1st
Mountain Biking - NISS
Friday, 1st to Sunday, 3rd April
Rotorua  
Saturday 2nd
Athletics - NISS
Saturday, 2nd to Sunday, 3rd April
Palmerston Nth  
Tuesday 5th
Touch - Senior Zone Champs
Tuesday, 5th April
 
Y7/8 Orienteering - EZ
Tuesday, 5th April 9:00am to 1:00pm
TBC  
Sunday 10th
Archery - Match Play Champs
Sunday, 10th April
One Tree Hill  
Netball Auckland - Pre-season Tournament
Sunday, 10th April
Auckland Netball Centre  
Orienteering - Series Finals
Sunday, 10th April
TBC  
Wednesday 13th
Swimming - Champ of Champs
Wednesday, 13th April
West Wave Pool  
Thursday 14th
TERM 1 ENDS
Thursday, 14th April
 
Friday 15th
Good Friday
Friday, 15th April
 
Sunday 17th
Easter Sunday
Sunday, 17th April
 
Monday 18th
Easter Monday
Monday, 18th April
 
Wednesday 27th
Water Polo - NZSS
Wednesday, 27th to Saturday, 30th April
Wellington  
Thursday 28th
Orienteering - NISS Champs
Thursday, 28th April to Sunday, 1st May
Auckland  
Friday 29th
Cycling Camp
Friday, 29th April to Sunday, 1st May
Miranda  
Saturday 30th
Aerobics - NZSS
Saturday, 30th April to Sunday, 1st May
SOmerville Intermediate  

May

Monday 2nd
TERM 2 BEGINS
Monday, 2nd May
 
Thursday 5th
LHR Y11-13 Cross Country
Thursday, 5th May 12:20pm to 1:20pm
Optional  
Y7/8 College Cross Country P1
Thursday, 5th May 8:55am to 9:55am
Compulsory  
Y9/10 College Cross Country P3
Thursday, 5th May 11:20am to 12:20pm
Compulsory  
Friday 6th
Tumbling - NZSS
Friday, 6th to Sunday, 8th May
Christchurch  
Sunday 8th
Cycling - TTT#1
Sunday, 8th May
Pukekohe Raceway