Filter Events:

May March

April 2022

SMTWTFS
 
1
Rowing - MAADI Cup
Unite for Ukraine - Mufti (Blue and Yellow)
Year 7 Retreat: 7HKY (am) and 7CAL (pm)
2
Rowing - MAADI Cup
3
Auckland College Climbing Series
Cycling - Learn to Ride #5
Rowing - MAADI Cup
6
Volleyball - Auckland Championships
7
Volleyball - Auckland Championships
8
Volleyball - Auckland Championships
10
Archery - Match Play Championships
13
Swimming - Champion of Champions
Y7 and Y9 P/T/S Interviews
14
TERM 1 ENDS
15
Good Friday
17
Easter Sunday
18
Easter Monday
27
Water Polo - NZSS
28
Water Polo - NZSS
29
Water Polo - NZSS
Cycling Camp
30
Water Polo - NZSS
Cycling Camp

April

Friday 1st
Rowing - MAADI Cup
EOTC Cat Pretty TIC Leave 9am/Return 2:30pm
Friday, 1st April
Lake Ruataniwha  
Unite for Ukraine - Mufti (Blue and Yellow)
Friday, 1st April
Gold coin donation  
Year 7 Retreat: 7HKY (am) and 7CAL (pm)
Half-day each
Friday, 1st April
Chapel  
Saturday 2nd
Rowing - MAADI Cup
EOTC Cat Pretty TIC Leave 9am/Return 2:30pm
Saturday, 2nd April
Lake Ruataniwha  
Sunday 3rd
Auckland College Climbing Series
EOTC Sophie Ning TIC
Sunday, 3rd April 8:00am to 12:00pm
Extreme Edge  
Cycling - Learn to Ride #5
EOTC Catherine Ratcliffe TIC
Sunday, 3rd April 2:00pm to 3:30pm
 
Rowing - MAADI Cup
EOTC Cat Pretty TIC Leave 9am/Return 2:30pm
Sunday, 3rd April
Lake Ruataniwha  
Wednesday 6th
Volleyball - Auckland Championships
EOTC Shona Burrows TIC
Wednesday, 6th April
Bruce Pullman  
Thursday 7th
Volleyball - Auckland Championships
EOTC Shona Burrows TIC
Thursday, 7th April
Bruce Pullman  
Friday 8th
Volleyball - Auckland Championships
EOTC Shona Burrows TIC
Friday, 8th April
Bruce Pullman  
Sunday 10th
Archery - Match Play Championships
EOTC Catherine Ratcliffe/Di Storer TIC
Sunday, 10th April 8:15am to 3:45pm
One Tree Hill  
Wednesday 13th
Swimming - Champion of Champions
EOTC Catherine Ratcliffe
Wednesday, 13th April 8:30am to 3:00pm
West Wave Pool  
Y7 and Y9 P/T/S Interviews
Wednesday, 13th April 2:00pm to 7:00pm
 
Thursday 14th
TERM 1 ENDS
Thursday, 14th April
 
Friday 15th
Good Friday
Friday, 15th April
 
Sunday 17th
Easter Sunday
Sunday, 17th April
 
Monday 18th
Easter Monday
Monday, 18th April
 
Wednesday 27th
Water Polo - NZSS
EOTC Jessica Milicich TIC
Wednesday, 27th to Saturday, 30th April
Wellington  
Friday 29th
Cycling Camp
EOTC Catherine Ratcliffe TIC
Friday, 29th April to Sunday, 1st May
Miranda  

May

Sunday 1st
Netball Auckland - Pre-season Tournament
EOTC Jessica Milicich TIC
Sunday, 1st May 9:00am to 1:00pm
Auckland Netball Centre  
Monday 2nd
TERM 2 BEGINS
Monday, 2nd May
Winter Uniform Compulsory  
Y13 Retreats: 13GD, 13PW and 13QB
Monday, 2nd May 8:30am to 4:30pm
Willow Park  
Tuesday 3rd
Y13 Retreats: 13MK and 13SB
Tuesday, 3rd May 8:30am to 4:30pm
Willow Park  
Wednesday 4th
Y13 Retreats: 13HC and 13HE
Wednesday, 4th May 8:30am to 4:30pm
Willow Park  
Thursday 5th
LHR Y11-13 Cross Country
Thursday, 5th May 12:20pm to 1:20pm
Optional  
Senior Hockey Season Starts
EOTC Shona Burrows TIC
Thursday, 5th May
Various Auckland Venues  
Y7/8 College Cross Country P1
Thursday, 5th May 8:55am to 9:55am
Compulsory  
Y9/10 College Cross Country P3
Thursday, 5th May 11:20am to 12:20pm
Compulsory  
Friday 6th
Premier Basketball Season Starts
EOTC Shona Burrows TIC
Friday, 6th May 3:10pm to 6:00pm
Various  
Saturday 7th
Hockey - Year 7/8
Saturday, 7th May
Various  
Sunday 8th
Cycling - TTT#1
EOTC Catherine Ratcliffe TIC
Sunday, 8th May
Pukekohe Raceway  
Monday 9th
Y11 Retreats: 11BRT and 11SUL
Catherine Everitt TIC
Monday, 9th May 8:45am to 3:00pm
Mary MacKillop Centre and Glendowie Parish Centre  
Y12 Production
Monday, 9th May 1:30pm to 3:30pm
Music Courtyard  
Tuesday 10th
Y11 Retreats: 11BYR and 11CNN
Catherine Everitt TIC
Tuesday, 10th May 8:45am to 3:00pm
Mary MacKillop Centre and Glendowie Parish Centre  
Y12 Production
Tuesday, 10th May 3:30pm to 5:30pm
Music Courtyard  
Wednesday 11th
Junior Football Season Starts
Wednesday, 11th May
 
Senior Football Season Starts
Wednesday, 11th May
 
Thursday 12th
Senior Basketball Season Starts
EOTC Shona Burrows TIC
Thursday, 12th May 3:10pm to 6:00pm
Various Auckland Venues  
Y11 Retreats: 11HOO and 11MAT
Catherine Everitt TIC
Thursday, 12th May 8:45am to 3:00pm
Mary MacKillop Centre and Glendowie Parish Centre  
Y7/8 Basketball Season Starts
EOTC Shona Burrows TIC
Thursday, 12th May 3:30pm
Barfoot & Thompson Stadium  
Y7/8 Football Season Starts
Thursday, 12th May
 
Friday 13th
Y11 Retreats: 11CAM
Catherine Everitt TIC
Friday, 13th May 8:45am to 3:00pm
Mary MacKillop Centre  
Sunday 15th
Mountain Biking - AKSS series - Race 2
EOTC Catherine Ratcliffe TIC
Sunday, 15th May 8:00am to 12:30pm
Hunua  
Orienteering - AKSS Sprint Championships
EOTC Rachel Buyck TIC
Sunday, 15th May 10:00am to 4:00pm
Pukekohe High (am), Strathallan AGC (pm)  
Monday 16th
Ministry of Education Teacher Only Day
Monday, 16th May
 
Wednesday 18th
Sacramental Programme: Retreat Evening
Wednesday, 18th May 7:00pm to 8:15pm
Chapel  
Thursday 19th
Cross Country - Central Zones
EOTC Catherine Ratcliffe TIC
Thursday, 19th May 9:30am to 1:30pm
Lloyd Elsmore Park  
Student Coach Workshop
Catherine Ratcliffe TIC
Thursday, 19th May 12:20pm to 3:10pm
School Gymnasium  
Y12 Art History Trip
EOTC Alice Gallagher TIC
Thursday, 19th May 11:00am to 3:10pm
Riverhaven Artland  
Friday 20th
Pink Shirt Day (with mufti)
Friday, 20th May
 
Saturday 21st
Artistic Gymnastics - NZSS
EOTC Jacqui Foote TIC
Saturday, 21st May
Tri Star Gymnastics, Auckland  
Equestrian - NISS Horse Trials
EOTC Shona Burrows and Judi Delbridge TIC
Saturday, 21st May
Taupo  
Sunday 22nd
Artistic Gymnastics - NZSS
EOTC Jacqui Foote TIC
Sunday, 22nd May
Tri Star Gymnastics, Auckland  
Cycling - TTT#2
EOTC Catherine Ratcliffe TIC
Sunday, 22nd May 8:00am to 12:00pm
Pukekohe Raceway  
Equestrian - NISS Horse Trials
EOTC Shona Burrows and Judi Delbridge TIC
Sunday, 22nd May
Taupo  
Tuesday 24th
Y13 GEO Coastal Trip
EOTC Hannah Lilley TIC
Tuesday, 24th May 7:30am to 3:00pm
Muriwai Beach and Mission Bay  
Wednesday 25th
Orienteering - AKSS Individual
EOTC Rachel Buyck TIC
Wednesday, 25th May 8:30am to 3:00pm
Waiuku Forest  
Y7/8 Football - Eastern Zones
EOTC Jacqui Foote TIC
Wednesday, 25th May 8:55am to 3:10pm
Madills Farm  
Saturday 28th
Rhythmic Gymnastics - NZSS
EOTC Jacqui Foote TIC
Saturday, 28th May
Kohimarama  
Sunday 29th
Cycling - AKSS Points Race
Sunday, 29th May
Pukekohe Raceway  
Rhythmic Gymnastics - NZSS
EOTC Jacqui Foote TIC
Sunday, 29th May
Kohimarama  

June

Thursday 2nd
Cross Country - AKSS Champs
Thursday, 2nd June
St Kentigern College  
Y7 Boostrix Immunisation
Starship Community Nurse
Thursday, 2nd June 8:30am to 11:00am
Atrium  
Monday 6th
Queen's Birthday
Monday, 6th June
 
Thursday 9th
Duathlon - AKSS Champs
Thursday, 9th June
Pukekohe Champs  
Snowboard - AKSS Champs
Thursday, 9th June
Snow Planet  
Saturday 11th
Swimming - NISS
EOTC Catherine Ratcliffe TIC
Saturday, 11th June
Wellington  
Sunday 12th
Cycling - TTT#3
EOTC Catherine Ratcliffe TIC
Sunday, 12th June
Pukekohe Raceway  
Swimming - NISS
EOTC Catherine Ratcliffe TIC
Sunday, 12th June
Wellington  
Tuesday 14th
Y7/8 Football - IZ
Tuesday, 14th June
Seddon Fields  
Thursday 16th
Gymsports - AKSS
Thursday, 16th June
 
Orienteering - AKSS Relays
Thursday, 16th June
TBC  
Saturday 18th
Aerobics - AKSS
Saturday, 18th June
Somerville Int  
Cross Country - NZSS
EOTC Catherine Ratcliffe TIC
Saturday, 18th June
Nelson  
Sunday 19th
Cross Country - NZSS
EOTC Catherine Ratcliffe TIC
Sunday, 19th June
Nelson  
Tuesday 21st
Photolife: Sports and Cultural Photos
Tuesday, 21st June 8:30am to 2:30pm
Auditorium  
Wednesday 22nd
Y11-13 P/T/S Interviews
Wednesday, 22nd June 2:00pm to 7:00pm
 
Thursday 23rd
Skiing - AKSS Champs
Thursday, 23rd June 8:00am to 2:00pm
Snow Planet  
Friday 24th
Matariki Holiday
Friday, 24th June
 
Sunday 26th
Cycling - TTT#4
EOTC Catherine Ratcliffe TIC
Sunday, 26th June
Pukekohe  
Swimming - AKSS Individual Champs
Sunday, 26th June
West Wave Pool  
Monday 27th
Y7/8 Hockey - EZ
Monday, 27th June
Lloyd Elsmore  

July

Friday 1st
Alumnae 5 Year Reunion
Alice Gallagher TIC
Friday, 1st July 5:30pm to 7:30pm
Barat Atrium  
Sunday 3rd
Mountain Biking - AKSS series - Race 3
EOTC Catherine Ratcliffe TIC
Sunday, 3rd July 8:00am to 12:30pm
TBC  
Ultimate Frisbee - Senior Indoor Champs
Sunday, 3rd July
Bruce Pulman Arena  
Thursday 7th
Y8 and Y10 P/T/S Interviews
Thursday, 7th July 2:00pm to 7:00pm
 
Friday 8th
TERM 2 ENDS
Friday, 8th July
 
Saturday 9th
Cycling - NISS Road Champs
Saturday, 9th to Sunday, 10th July
Cambridge  
Sunday 10th
Cycling - NISS Track
Sunday, 10th to Monday, 11th July
Cambridge