Term dates, Early Finish Dates and Other Important Dates Upcoming Events

Filter Events

October August

September 2019

SMTWTFS
1
Basketball - NZSS Junior
Big Sing Nationals - Schola
Cycling - Southern Tour
Hockey - Federation Cup/Marie Fry
Netball - UNISS
Tim Sonderer Waterpolo Tournament
2
Art Show Meeting
Basketball - NZSS Junior
Football - NZSS
Hockey - Federation Cup/Marie Fry
Netball - UNISS
3
Basketball - NZSS Junior
Football - NZSS
Hockey - Federation Cup/Marie Fry
Netball - UNISS
Y7/8 Cross Country Interzones
4
Basketball - NZSS Senior
Football - NZSS
Hockey - Federation Cup/Marie Fry
Netball - UNISS
5
Basketball - NZSS Senior
Football - NZSS
Hockey - Federation Cup/Marie Fry
Netball - UNISS
6
Mid-Term Break
Basketball - NZSS Senior
Football - NZSS
Hockey - Federation Cup/Marie Fry
Netball - UNISS
7
Cycling - Northern Tour
Hockey - Federation Cup/Marie Fry
8
AIMS Games
Cycling - Northern Tour
9
AIMS Games
10
AIMS Games
Aurecon Bridge Building Competition
Senior Assessment Week
11
AIMS Games
Senior Assessment Week
12
AIMS Games
Senior Assessment Week
Swimming - NZSS
13
AIMS Games
Senior Assessment Week
Swimming - NZSS
Y7/8 Combined Mass with Sacred Heart
14
Gymsports - Rhythmic NZSS
Swimming - NZSS
Vex Robotics
15
Gymsports - Rhythmic NZSS
Skiing - NISS
Swimming - NZSS
16
Honors Band Festival
Senior Assessment Week
Skiing - NISS
Y7 Enrichment Trip
17
Honors Band Festival
PTA Meeting
Senior Assessment Week
Skiing - NISS
Y8 Immunisation HPV2. BOOSTRIX catchup Y7
18
Senior Assessment Week
Skiing - NISS
Y11 PED Trip
19
Parent Meeting for Music Trip 2020
Silver Duke of Edinburgh
Skiing - NISS
Y11 Spanish Trip
20
Silver Duke of Edinburgh
21
Silver Duke of Edinburgh
22
Y12 PED Camp
23
Y12 PED Camp
Y7-13 Snowboarding
Y7/8 Attitude Talk - Parents Invited
24
Dance Showcase
Y12 PED Camp
Y13 Calculus CalcEx Competition
Y7-13 Snowboarding
Y9-13 Rogaine - Orienteering
25
Term 3 Music Concert
Y11-13 Drama to Rozencrantz & Guilenstern
Y12 PED Camp
Y7-13 Snowboarding
26
Prefect Function
Y12 PED Camp
27
TERM 3 ENDS
2020 Student Leader Applications Close
Cycling - NZSS
Epworth Training Camp
Y12 PED Camp
28
Cycling - NZSS
Epworth Training Camp
Vex Robotics
29
Basketball - NZSS
Cycling - NZSS
Epworth Training Camp
30
Basketball - NZSS
Cycling - NZSS
 

September

Sunday 1st
Basketball - NZSS Junior
EOTC Lauren Arndt TIC
Sunday, 1st September
Pulman Park, Papakura  
Big Sing Nationals - Schola
EOTC Matt Pipe TIC
Sunday, 1st September
Dunedin  
Cycling - Southern Tour
EOTC Catherine Ratcliffe TIC
Sunday, 1st September
Blenheim  
Hockey - Federation Cup/Marie Fry
EOTC Cat Pretty TIC
Sunday, 1st September
Auckland  
Netball - UNISS
EOTC Shona Burrows TIC
Sunday, 1st September
North Shore  
Tim Sonderer Waterpolo Tournament
EOTC Cat Pretty TIC
Sunday, 1st September
Various pools  
Monday 2nd
Art Show Meeting
Monday, 2nd September 7:00pm to 9:00pm
Music Block  
Basketball - NZSS Junior
EOTC Lauren Arndt TIC
Monday, 2nd September
Pulman Park, Papakura  
Football - NZSS
EOTC Cat Pretty TIC
Monday, 2nd September
Christchurch  
Hockey - Federation Cup/Marie Fry
EOTC Cat Pretty TIC
Monday, 2nd September
Auckland  
Netball - UNISS
EOTC Shona Burrows TIC
Monday, 2nd September
North Shore  
Tuesday 3rd
Basketball - NZSS Junior
EOTC Lauren Arndt TIC
Tuesday, 3rd September
Pulman Park, Papakura  
Football - NZSS
EOTC Cat Pretty TIC
Tuesday, 3rd September
Christchurch  
Hockey - Federation Cup/Marie Fry
EOTC Cat Pretty TIC
Tuesday, 3rd September
Auckland  
Netball - UNISS
EOTC Shona Burrows TIC
Tuesday, 3rd September
North Shore  
Y7/8 Cross Country Interzones
Catherine Ratcliffe TIC
Tuesday, 3rd September 9:00am to 2:00pm
Pukekohe Showgrounds  
Wednesday 4th
Basketball - NZSS Senior
EOTC Lauren Arndt TIC
Wednesday, 4th September
Pulman Park, Papakura  
Football - NZSS
EOTC Cat Pretty TIC
Wednesday, 4th September
Christchurch  
Hockey - Federation Cup/Marie Fry
EOTC Cat Pretty TIC
Wednesday, 4th September
Auckland  
Netball - UNISS
EOTC Shona Burrows TIC
Wednesday, 4th September
North Shore  
Thursday 5th
Basketball - NZSS Senior
EOTC Lauren Arndt TIC
Thursday, 5th September
Pulman Park, Papakura  
Football - NZSS
EOTC Cat Pretty TIC
Thursday, 5th September
Christchurch  
Hockey - Federation Cup/Marie Fry
EOTC Cat Pretty TIC
Thursday, 5th September
Auckland  
Netball - UNISS
EOTC Shona Burrows TIC
Thursday, 5th September
North Shore  
Friday 6th
Mid-Term Break
Friday, 6th September
 
Basketball - NZSS Senior
EOTC Lauren Arndt TIC
Friday, 6th September
Pulman Park, Papakura  
Football - NZSS
EOTC Cat Pretty TIC
Friday, 6th September
Christchurch  
Hockey - Federation Cup/Marie Fry
EOTC Cat Pretty TIC
Friday, 6th September
Auckland  
Netball - UNISS
EOTC Shona Burrows TIC
Friday, 6th September
North Shore  
Saturday 7th
Cycling - Northern Tour
Saturday, 7th September
Auckland  
Hockey - Federation Cup/Marie Fry
EOTC Cat Pretty TIC
Saturday, 7th September
Auckland  
Sunday 8th
AIMS Games
EOTC Lauren Arndt TIC
Sunday, 8th September
Tauranga  
Cycling - Northern Tour
Sunday, 8th September
Auckland  
Monday 9th
AIMS Games
EOTC Lauren Arndt TIC
Monday, 9th September
Tauranga  
Tuesday 10th
AIMS Games
EOTC Lauren Arndt TIC
Tuesday, 10th September
Tauranga  
Aurecon Bridge Building Competition
EOTC Chris Smith TIC
Tuesday, 10th September 8:55am to 3:00pm
Sacred Heart College  
Senior Assessment Week
Tuesday, 10th September
Auditorium  
Wednesday 11th
AIMS Games
EOTC Lauren Arndt TIC
Wednesday, 11th September
Tauranga  
Senior Assessment Week
Wednesday, 11th September
Auditorium  
Thursday 12th
AIMS Games
EOTC Lauren Arndt TIC
Thursday, 12th September
Tauranga  
Senior Assessment Week
Thursday, 12th September
Auditorium  
Swimming - NZSS
EOTC Catherine Ratcliffe TIC
Thursday, 12th September
Hamilton  
Friday 13th
AIMS Games
EOTC Lauren Arndt TIC
Friday, 13th September
Tauranga  
Senior Assessment Week
Friday, 13th September
Auditorium  
Swimming - NZSS
EOTC Catherine Ratcliffe TIC
Friday, 13th September
Hamilton  
Y7/8 Combined Mass with Sacred Heart
Mass at 9:45am Morning Tea Historical Tour
Friday, 13th September 9:00am to 12:20pm
Cathedral  
Saturday 14th
Gymsports - Rhythmic NZSS
Saturday, 14th September
Selwyn College  
Swimming - NZSS
EOTC Catherine Ratcliffe TIC
Saturday, 14th September
Hamilton  
Vex Robotics
EOTC Allison Barrett TIC
Saturday, 14th September 8:30am to 2:30pm
Onehunga High School  
Sunday 15th
Gymsports - Rhythmic NZSS
Sunday, 15th September
Selwyn College  
Skiing - NISS
EOTC Catherine Ratcliffe TIC
Sunday, 15th September
Ohakune  
Swimming - NZSS
EOTC Catherine Ratcliffe TIC
Sunday, 15th September
Hamilton  
Monday 16th
Honors Band Festival
EOTC Nino Sloser TIC
Monday, 16th September 8:45am to 3:00pm
Kings Prep  
Senior Assessment Week
Monday, 16th September
Auditorium  
Skiing - NISS
EOTC Catherine Ratcliffe TIC
Monday, 16th September
Ohakune  
Y7 Enrichment Trip
EOTC Barbara Hughes TIC
Monday, 16th September 10:00am to 3:00pm
Karaka  
Tuesday 17th
Honors Band Festival
EOTC Nino Sloser TIC
Tuesday, 17th September 8:45am to 7:30pm
Kings Prep/Auckland Town Hall  
PTA Meeting
Tuesday, 17th September 7:30pm to 8:30pm
Music Block  
Senior Assessment Week
Tuesday, 17th September
Auditorium  
Skiing - NISS
EOTC Catherine Ratcliffe TIC
Tuesday, 17th September
Ohakune  
Y8 Immunisation HPV2. BOOSTRIX catchup Y7
Tuesday, 17th September 10:00am to 12:00pm
C215/C216  
Wednesday 18th
Senior Assessment Week
Wednesday, 18th September
Auditorium  
Skiing - NISS
EOTC Catherine Ratcliffe TIC
Wednesday, 18th September
Ohakune  
Y11 PED Trip
EOTC Joshua Goddard TIC
Wednesday, 18th September 12:20pm to 4:00pm
Vector Wero  
Thursday 19th
Parent Meeting for Music Trip 2020
Thursday, 19th September 7:00pm to 8:00pm
Music Block  
Silver Duke of Edinburgh
EOTC Gordon Gallop TIC Thursday 7am - Saturday 4pm
Thursday, 19th September
The Pinnacles, Kauaeranga Valley  
Skiing - NISS
EOTC Catherine Ratcliffe TIC
Thursday, 19th September
Ohakune  
Y11 Spanish Trip
EOTC Debbie Ross TIC
Thursday, 19th September 5:30pm to 9:00pm
AUT - Sir Paul Reeves Building  
Friday 20th
Silver Duke of Edinburgh
EOTC Gordon Gallop TIC Thursday 7am - Saturday 4pm
Friday, 20th September
The Pinnacles, Kauaeranga Valley  
Saturday 21st
Silver Duke of Edinburgh
EOTC Gordon Gallop TIC Thursday 7am - Saturday 4pm
Saturday, 21st September
The Pinnacles, Kauaeranga Valley  
Sunday 22nd
Y12 PED Camp
EOTC Tanya Price TIC
Sunday, 22nd September
Hillary Outdoors  
Monday 23rd
Y12 PED Camp
EOTC Tanya Price TIC
Monday, 23rd September
Hillary Outdoors  
Y7-13 Snowboarding
EOTC Catherine Ratcliffe TIC
Monday, 23rd September
Turoa  
Y7/8 Attitude Talk - Parents Invited
Monday, 23rd September 8:55am to 10:15am
Auditorium  
Tuesday 24th
Dance Showcase
TIC Nicole Eicstaedt
Tuesday, 24th September 6:00pm to 7:30pm
Auditorium  
Y12 PED Camp
EOTC Tanya Price TIC
Tuesday, 24th September
Hillary Outdoors  
Y13 Calculus CalcEx Competition
Tuesday, 24th September 4:30pm to 7:00pm
St Cuthbert's College  
Y7-13 Snowboarding
EOTC Catherine Ratcliffe TIC
Tuesday, 24th September
Turoa  
Y9-13 Rogaine - Orienteering
EOTC Rachel Buyck TIC
Tuesday, 24th September 10:00am to 2:00pm
Totara Pk, Manurewa  
Wednesday 25th
Term 3 Music Concert
TIC Nino Sloser
Wednesday, 25th September 5:00pm to 6:30pm
Music Foyer  
Y11-13 Drama to Rozencrantz & Guilenstern
EOTC Nicole Eichstaedt TIC
Wednesday, 25th September 10:15am to 2:00pm
ASB Waterfront Theatre  
Y12 PED Camp
EOTC Tanya Price TIC
Wednesday, 25th September
Hillary Outdoors  
Y7-13 Snowboarding
EOTC Catherine Ratcliffe TIC
Wednesday, 25th September
Turoa  
Thursday 26th
Prefect Function
Thursday, 26th September 3:30pm to 5:30pm
Atrium  
Y12 PED Camp
EOTC Tanya Price TIC
Thursday, 26th September
Hillary Outdoors  
Friday 27th
TERM 3 ENDS
Friday, 27th September
 
2020 Student Leader Applications Close
Friday, 27th September 3:30pm
30 Hours Service Due  
Cycling - NZSS
EOTC Catherine Ratcliffe TIC
Friday, 27th September
Manawatu  
Epworth Training Camp
EOTC Lauren Arndt TIC Friday 6pm - Sunday 6pm
Friday, 27th September
Lake Karapiro  
Y12 PED Camp
EOTC Tanya Price TIC
Friday, 27th September
Hillary Outdoors  
Saturday 28th
Cycling - NZSS
EOTC Catherine Ratcliffe TIC
Saturday, 28th September
Manawatu  
Epworth Training Camp
EOTC Lauren Arndt TIC Friday 6pm - Sunday 6pm
Saturday, 28th September
Lake Karapiro  
Vex Robotics
EOTC Allison Barrett TIC
Saturday, 28th September 8:30am to 2:30pm
Lynfield College  
Sunday 29th
Basketball - NZSS
EOTC Lauren Arndt TIC
Sunday, 29th September
Palmerston North  
Cycling - NZSS
EOTC Catherine Ratcliffe TIC
Sunday, 29th September
Manawatu  
Epworth Training Camp
EOTC Lauren Arndt TIC Friday 6pm - Sunday 6pm
Sunday, 29th September
Lake Karapiro  
Monday 30th
Basketball - NZSS
EOTC Lauren Arndt TIC
Monday, 30th September to Saturday, 5th October
Palmerston North  
Cycling - NZSS
EOTC Catherine Ratcliffe TIC
Monday, 30th September
Manawatu  

October

Friday 4th
Mountain-Biking - NZSS
Friday, 4th to Sunday, 6th October
Dunedin  
Tuesday 8th
Cycling - NZSS Track
EOTC Catherine Ratcliffe TIC
Tuesday, 8th to Wednesday, 9th October
Invercargill  
Netball - NZSS
Tuesday, 8th to Friday, 11th October
Nelson  
Monday 14th
PTA Meeting
Monday, 14th October 7:30pm to 8:30pm
M Block  
Tennis - Alumnae Cup
EOTC Shona Burrows TIC
Monday, 14th October
Sydney  
TERM 4 BEGINS
Monday, 14th October
 
Tuesday 15th
Tennis - Alumnae Cup
EOTC Shona Burrows TIC
Tuesday, 15th October
Sydney  
Wednesday 16th
Tennis - Alumnae Cup
EOTC Shona Burrows TIC
Wednesday, 16th October
Sydney  
Y8 Enrichment Trip
EOTC Barbara Hughes TIC
Wednesday, 16th October 8:35am to 3:00pm
Visy Recycling, Onehunga  
Thursday 17th
Performing Arts Awards
Thursday, 17th October 7:00pm to 9:30pm
Auditorium  
Tennis - Alumnae Cup
EOTC Shona Burrows TIC
Thursday, 17th October
Sydney  
Friday 18th
Tennis - Alumnae Cup
EOTC Shona Burrows TIC
Friday, 18th October
Sydney  
Touch - Year 7 & 8
Competition runs through until 6th December
Friday, 18th October 3:30am to 5:00pm
College Rifles  
Monday 21st
Y7/8 Athletics
EOTC Catherine Ratcliffe TIC
Monday, 21st October 8:45am to 2:45pm
Mt Smart Stadium  
Tuesday 22nd
Junior Touch Season
Season goes until 19th November
Tuesday, 22nd October 4:00pm to 6:00pm
Cox's Bay  
Kapa Haka and Maori Leavers Dinner
Tuesday, 22nd October 6:30pm to 8:00pm
Barat  
Wednesday 23rd
Y10 PILOT Programme
EOTC Susanna Brittain TIC
Wednesday, 23rd October 8:30am to 3:00pm
MIT Pasifika Community Centre  
Y7/8 Basketball - Interzones
Wednesday, 23rd October
North Shore  
Saturday 26th
Tennis - Junior Teams
Competition runs through until Saturday 7th December.
Saturday, 26th October 7:30am to 12:00pm
Various around Auckland  
Monday 28th
Labour Day
Monday, 28th October
 
Tuesday 29th
After Prizegiving: Supper for special guests and Y13 students/parents
Tuesday, 29th October 8:30pm to 9:30pm
Barat  
Senior Art Exhibition
Tuesday, 29th October 10:00am to 2:00pm
O'Neill Gallery, Barat  
Senior Prizegiving: Compulsory for Y11-13
Tuesday, 29th October 6:30pm to 8:30pm
Auditorium  
Summer Uniform Compulsory
Tuesday, 29th October
 
Thursday 31st
Seniors on exam leave during the day
Thursday, 31st October
 
Thanksgiving Mass
Thursday, 31st October 6:30pm to 8:30pm
Auditorium  

November

Friday 1st
Leavers' Dinner
Friday, 1st November 6:30pm to 9:30pm
Ellerslie Events Centre, Guinness Room  
Y10 KATTI Day
EOTC Mel Ross
Friday, 1st November 8:30am to 3:00pm
Unitec Marae  
Tuesday 5th
Y7/8 Touch - Eastern Zones
Tuesday, 5th November
Madill's Farm, Kohimarama  
Monday 11th
Y10 Retreat: 10CHO and 10BAR
Monday, 11th November 8:30am to 3:10pm
D303, D204  
Tuesday 12th
Y10 Retreat: 10BRM and 10MNS
Tuesday, 12th November 8:30am to 3:10pm
D303, D204  
Y7/8 Touch - Interzones
Tuesday, 12th November
TBC  
Wednesday 13th
Y10 Retreat: 10SOH
Wednesday, 13th November 8:30am to 3:10pm
D303, D204  
Thursday 14th
Parent Information Evening for Music Trip 2020
TIC Nino Sloser
Thursday, 14th November 6:30pm to 7:30pm
M Block  
"Texhibition"
Thursday, 14th November 3:30pm to 6:00pm
Technology Showcase in Barat  
Y10 Retreat: 10MSH and 10WIN
Thursday, 14th November 8:30am to 3:10pm
D303, D204  
Friday 15th
Junior Work Day Y7-10
Friday, 15th November 8:30am to 3:10pm
 
Saturday 16th
Police Challenge Nationals
Shona Burrows TIC
Saturday, 16th November
Wellington  
Sunday 17th
Police Challenge Nationals
Shona Burrows TIC
Sunday, 17th November
Wellington  
Monday 18th
Teacher Only Day
Monday, 18th November
 
Tuesday 19th
Final Day for Junior Book Returns
Tuesday, 19th November
 
Thursday 21st
Y7/8 Athletics - Eastern Zones
Thursday, 21st November
Lloyd Elsmore Park  
Friday 22nd
Final Day for Senior Book Returns
Friday, 22nd November
 
Monday 25th
PTA Meeting
Monday, 25th November 7:30pm to 8:30pm
Staffroom  
Y10 Camp Week
Monday, 25th to Friday, 29th November
 
Y8 Camp Week
Monday, 25th to Thursday, 28th November
 
Thursday 28th
Waterpolo - NISS Junior
Thursday, 28th November to Sunday, 1st December
Auckland  
Y7/8 Athletics - Interzones
Thursday, 28th November
Mt Smart Stadium  

December

Wednesday 4th
Community Thank You Lunch
Wednesday, 4th December 1:30pm to 3:00pm
Auditorium/Atrium  
Y12 Leadership Training
Wednesday, 4th December 8:30am to 1:30pm
Jub  
Thursday 5th
Junior Prizegiving
Thursday, 5th December 11:00am to 12:30pm
Auditorium  
School finishes at 12:30pm
Thursday, 5th December
 
TERM 4 ENDS
Thursday, 5th December
 
Friday 6th
Athletics - NZSS
Friday, 6th to Sunday, 8th December
Wellington  
Student Leaders Training Day
Friday, 6th December 8:30am to 1:30pm
Staffroom  
Saturday 7th
Second Hand Uniform Sale
Saturday, 7th December 10:00am to 11:30am
Barat Building - O'Neil Gallery  
Sunday 8th
Alumnae High Tea
Set-up 10am - 5pm
Sunday, 8th December 2:00pm to 4:00pm
Atrium