Term dates, Early Finish Dates and Other Important Dates Upcoming Events

Filter Events:

October August

September 2020

SMTWTFS
 
3
2021 Student Leader Applications Open
4
Mid-Term Break
8
Y12/13 Computer Science Trip
9
Department of Justice Trip
11
2021 Student Leader Applications Close
13
Barat and Stuart House Mass CANCELLED
One Act Play Rehearsal
14
One Act Play Performance
15
MCAT Exam HR and Period 1
One Act Play Performance
16
One Act Play Performance
17
12PED 6km Run
Silver Duke of Edinburgh
18
Silver Duke of Edinburgh
19
Silver Duke of Edinburgh
Vex Robotics
20
Y12 PED Hillary Outdoors Camp
21
PTA Meeting
Y12 PED Hillary Outdoors Camp
22
Y12 PED Hillary Outdoors Camp
23
Y12 PED Hillary Outdoors Camp
24
Y12 PED Hillary Outdoors Camp
25
TERM 3 ENDS
Y12 Social Service Completion
26
Underwater Hockey Tournament
27
Underwater Hockey Tournament
 

September

Thursday 3rd
2021 Student Leader Applications Open
Thursday, 3rd September 3:30pm
 
Friday 4th
Mid-Term Break
Friday, 4th September
 
Tuesday 8th
Y12/13 Computer Science Trip
EOTC Will Winter TIC
Tuesday, 8th September 1:20pm to 3:10pm
Newmarket  
Wednesday 9th
Department of Justice Trip
EOTC Nicky Burnett TIC
Wednesday, 9th September 8:00am to 1:00pm
Auckland CBD  
Friday 11th
2021 Student Leader Applications Close
Friday, 11th September 3:30pm
 
Sunday 13th
Barat and Stuart House Mass CANCELLED
Sunday, 13th September 5:00pm
 
One Act Play Rehearsal
Sunday, 13th September 11:00am to 4:00pm
Jubilee  
Monday 14th
One Act Play Performance
Monday, 14th September 3:30pm to 7:00pm
Jubilee  
Tuesday 15th
MCAT Exam HR and Period 1
Tuesday, 15th September 8:35am to 9:55am
 
One Act Play Performance
Tuesday, 15th September 3:30pm to 7:00pm
Jubilee  
Wednesday 16th
One Act Play Performance
Wednesday, 16th September 3:30pm to 7:00pm
Jubilee  
Thursday 17th
12PED 6km Run
EOTC Tanya Price TIC
Thursday, 17th September 12:20pm to 2:00pm
Panmure Basin  
Silver Duke of Edinburgh
EOTC Gordon Gallop TIC Thursday 7am - Saturday 4pm
Thursday, 17th September
The Pinnacles, Kauaeranga Valley  
Friday 18th
Silver Duke of Edinburgh
EOTC Gordon Gallop TIC Thursday 7am - Saturday 4pm
Friday, 18th September
The Pinnacles, Kauaeranga Valley  
Saturday 19th
Silver Duke of Edinburgh
EOTC Gordon Gallop TIC Thursday 7am - Saturday 4pm
Saturday, 19th September
The Pinnacles, Kauaeranga Valley  
Vex Robotics
EOTC Allison Barrett TIC
Saturday, 19th September 9:00am to 2:00pm
Michael Park School  
Sunday 20th
Y12 PED Hillary Outdoors Camp
EOTC Tanya Price TIC Sunday 1pm - Thursday 6:30pm
Sunday, 20th September
 
Monday 21st
PTA Meeting
Monday, 21st September 7:30pm to 8:30pm
Music Building  
Y12 PED Hillary Outdoors Camp
EOTC Tanya Price TIC Sunday 1pm - Thursday 6:30pm
Monday, 21st September
 
Tuesday 22nd
Y12 PED Hillary Outdoors Camp
EOTC Tanya Price TIC Sunday 1pm - Thursday 6:30pm
Tuesday, 22nd September
 
Wednesday 23rd
Y12 PED Hillary Outdoors Camp
EOTC Tanya Price TIC Sunday 1pm - Thursday 6:30pm
Wednesday, 23rd September
 
Thursday 24th
Y12 PED Hillary Outdoors Camp
EOTC Tanya Price TIC Sunday 1pm - Thursday 6:30pm
Thursday, 24th September
 
Friday 25th
TERM 3 ENDS
Friday, 25th September
 
Y12 Social Service Completion
30 Hours Service Due and/or alternative Research Task
Friday, 25th September 3:30pm
 
Saturday 26th
Underwater Hockey Tournament
EOTC Steph Jones TIC
Saturday, 26th September 7:00am to 7:00pm
West Wave Aquatic Centre, Henderson  
Sunday 27th
Underwater Hockey Tournament
EOTC Steph Jones TIC
Sunday, 27th September 7:00am to 2:00pm
West Wave Aquatic Centre, Henderson  

October

Wednesday 7th
Hockey - Upper North Island Tournament
EOTC Steph Jones TIC
Wednesday, 7th to Friday, 9th October
North Harbour Hockey Stadium  
Sunday 11th
Mountain Biking - AKSS
EOTC Catherine Ratcliffe TIC
Sunday, 11th October 8:00am to 12:30pm
Totara Park  
Monday 12th
TERM 4 BEGINS
Monday, 12th October
 
Senior Assessment Week
Monday, 12th October
 
Tuesday 13th
Sailing "Give it a Go Day"
EOTC Catherine Ratcliffe TIC
Tuesday, 13th October 3:30pm to 7:00pm
Akarana Yacht Club  
Senior Assessment Week
Tuesday, 13th October
 
Y7/8 ICAS: English
Tuesday, 13th October 8:35am to 9:55am
C201 and C2019  
Y9 "Kids Voting Election"
Brent Coutts TIC
Tuesday, 13th October
Centennial Foyer  
Y9/10 ICAS: English
Tuesday, 13th October 9:55am to 11:20am
D303  
Wednesday 14th
Senior Assessment Week
Wednesday, 14th October
 
Thursday 15th
Senior Assessment Week
Thursday, 15th October
 
Swimming - NZSS
EOTC Catherine Ratcliffe TIC
Thursday, 15th October
Hamilton  
Y7-10 ICAS: Digital Technologies
Thursday, 15th October 8:55am to 9:55am
C210 and B107  
Friday 16th
Pink Shirt Day for Juniors (with mufti)
Friday, 16th October
 
Senior Assessment Week
Friday, 16th October
 
Swimming - NZSS
EOTC Catherine Ratcliffe TIC
Friday, 16th October
Hamilton  
Touch - Year 7 & 8
Season starts Friday 16th October - Friday 4th December
Friday, 16th October
College Rifles  
Y7/8 Lit Quiz
EOTC Claudine Crabtree TIC
Friday, 16th October 8:55am to 1:20pm
St Cuthbert's College  
Y7/8 Winterfest Water Polo Tournament
EOTC Cat Pretty TIC
Friday, 16th October
 
Saturday 17th
NISS Orienteering
EOTC Rachel Buyck TIC
Saturday, 17th October
Pukekohe  
Swimming - NZSS
EOTC Catherine Ratcliffe TIC
Saturday, 17th October
Hamilton  
Tennis - Junior Term 4
Season dates Saturday 17th October - Saturday 28th November
Saturday, 17th October
Various Auckland Venue  
Vex Robotics
EOTC Allison Barrett TIC
Saturday, 17th October 9:00am to 2:00pm
Lynfield College  
Y7/8 Winterfest Water Polo Tournament
EOTC Cat Pretty TIC
Saturday, 17th October
 
Sunday 18th
NISS Orienteering
EOTC Rachel Buyck TIC
Sunday, 18th October
Pukekohe  
Swimming - NZSS
EOTC Catherine Ratcliffe TIC
Sunday, 18th October
Hamilton  
Y7/8 Winterfest Water Polo Tournament
EOTC Cat Pretty TIC
Sunday, 18th October
 
Monday 19th
Learning Centre Trip to Downlights
EOTC Rosema Dass TIC
Monday, 19th October 10:40am to 11:30am
Orakei  
PTA Meeting
Monday, 19th October 7:30pm to 8:30pm
Music Building  
Senior Assessment Week
Monday, 19th October
 
Y11PED Coast to Coast
EOTC Joshua Goddard TIC
Monday, 19th October 9:30am to 4:00pm
Onehunga to Baradene  
Tuesday 20th
Senior Assessment Week
Tuesday, 20th October
 
Touch - Junior
Season dates Tuesday 20th October - Tuesday 17th November
Tuesday, 20th October
Cornwall Park  
Y7/8 Skiing Championships
EOTC Catherine Ratcliffe TIC
Tuesday, 20th October 7:00am to 3:00pm
Snowplanet  
Wednesday 21st
Y12 PED Trip
EOTC Tanya Price TIC
Wednesday, 21st October 8:15am to 3:10pm
Snowplanet  
Monday 26th
Labour Day
Monday, 26th October
 
Tuesday 27th
International Leaver's Liturgy
Tuesday, 27th October 3:30pm to 5:30pm
Chapel and Atrium  
Kapa Haka Dinner
Tuesday, 27th October 6:30pm to 8:00pm
Barat  
Learning Centre Trip
EOTC Linde Kemp TIC
Tuesday, 27th October 10:00am to 12:30pm
Meadowbank  
Summer Uniform Compulsory
Tuesday, 27th October
 
Saturday 31st
Vex Robotics
EOTC Allison Barrett TIC
Saturday, 31st October 9:00am to 2:00pm
Kristin School  

November

Sunday 1st
Alumnae High Tea and Meritae Award
Sunday, 1st November 2:00pm to 4:00pm
Atrium  
Tuesday 3rd
After Prizegiving: Supper for special guests and Y13 students/parents
Tuesday, 3rd November 8:30pm to 9:30pm
Barat  
School finishes early at 1:20pm
Tuesday, 3rd November
 
Senior Prizegiving: Compulsory for Y11-13
Tuesday, 3rd November 6:30pm to 8:30pm
Auditorium  
Y11 - 13 Students line up in Gym in HRs
Tuesday, 3rd November 5:45pm to 6:00pm
Auditorium  
Y7/8 Touch - Eastern Zones
EOTC Shona Burrows TIC
Tuesday, 3rd November 8:30am to 3:00pm
Madills Farm  
Wednesday 4th
Y11 Leaver's Liturgy (then home)
Wednesday, 4th November 11:20am to 12:00pm
Chapel  
Y12 Leaver's Liturgy (then home)
Wednesday, 4th November 12:00pm to 12:40pm
Chapel  
Y13 Leaver's Liturgy
Wednesday, 4th November 12:40pm to 1:20pm
Chapel  
Y13 Leaver's Lunch
Wednesday, 4th November 1:20pm to 3:10pm
Time Capsules P5  
Thursday 5th
School finishes early at 1:20pm
Thursday, 5th November 1:20pm
Period 5 swaps with Period 4  
Seniors on Exam Leave
Thursday, 5th November
 
Thanksgiving Mass
Thursday, 5th November 6:30pm to 8:00pm
 
Saturday 7th
Waka Ama - Junior Regatta
EOTC Cat Pretty TIC
Saturday, 7th November 7:30am to 5:00pm
Orakei Basin  
Monday 9th
Y8 Camp Week
Monday, 9th to Thursday, 12th November
 
Tuesday 10th
Y7/8 Touch - Interzones
Tuesday, 10th November 8:30am to 3:00pm
 
Wednesday 11th
Y7/8 Water Polo - North Islands
EOTC Cat Pretty TIC Weds 2:15pm - Sun 7pm
Wednesday, 11th November
Tauranga  
Thursday 12th
Y7/8 Water Polo - North Islands
EOTC Cat Pretty TIC Weds 2:15pm - Sun 7pm
Thursday, 12th November
Tauranga  
Y9/10 AKSS Junior Volleyball Championships
Thursday, 12th to Saturday, 14th November
Bruce Pulman Park  
Friday 13th
Y7/8 Water Polo - North Islands
EOTC Cat Pretty TIC Weds 2:15pm - Sun 7pm
Friday, 13th November
Tauranga  
Saturday 14th
Y7/8 Water Polo - North Islands
EOTC Cat Pretty TIC Weds 2:15pm - Sun 7pm
Saturday, 14th November
Tauranga  
Sunday 15th
Confirmation and First Holy Communion
Sunday, 15th November 11:30am to 1:00pm
St Michael's Church, Remuera  
Y7/8 Water Polo - North Islands
EOTC Cat Pretty TIC Weds 2:15pm - Sun 7pm
Sunday, 15th November
Tauranga  
Monday 16th
NCEA Exams Start
Monday, 16th November
 
Thursday 19th
Teacher Only Day
Thursday, 19th November
 
Y7/8 Athletics - Eastern Zones
Thursday, 19th November 8:30am to 3:00pm
Lloyd Elsmore  
Friday 20th
Junior Work Day Y7-10
Friday, 20th November 8:30am to 3:10pm
 
Saturday 21st
Vex Robotics
EOTC Allison Barrett TIC
Saturday, 21st November 9:00am to 2:00pm
Lynfield College  
Monday 23rd
PTA Meeting
Monday, 23rd November 7:30pm to 8:30pm
Music Building  
Y10 Camp Week
Monday, 23rd to Friday, 27th November
 
Thursday 26th
Water Polo - Junior NISS Championships
Thursday, 26th to Sunday, 29th November
Auckland  
Y7/8 Athletics - Interzones
Thursday, 26th November 8:30am to 3:00pm
Mt Smart  

December

Saturday 5th
Second Hand Uniform Sale
Saturday, 5th December 10:00am to 12:00pm
Barat Atrium  
Vex Robotics
EOTC Allison Barrett TIC
Saturday, 5th December 9:00am to 2:00pm
Michael Park School  
Wednesday 9th
Graduation Dinner and Ball
Wednesday, 9th December 5:00pm to 11:30pm
Eden Park  
Junior Prizegiving
Wednesday, 9th December 11:00am to 12:30pm
Auditorium  
NCEA Exams Finish
Wednesday, 9th December
 
School finishes at 12:30pm
Wednesday, 9th December
 
TERM 4 ENDS
Wednesday, 9th December
 
Thursday 10th
Y11 Peer Support Training
Thursday, 10th December 10:00am to 12:30pm
Okea  
Y12 Leadership Training Day
Thursday, 10th December 9:00am to 1:00pm
Jub