Term dates, Early Finish Dates and Other Important Dates Upcoming Events

Filter Events:

January November

December 2020

SMTWTFS
 
1
Touch - Junior Championships
2
Y9/10 Enrichment Trip
3
Y10 RYDA
Y7-9 Activity Day
4
Y7-9 Activity Day
5
Vex Robotics
Rowing - Mercer Regatta
Second Hand Uniform Sale
6
Growing Heart Carols
8
Community Thank You Lunch
9
TERM 4 ENDS
Graduation Dinner and Ball
Junior Prizegiving
NCEA Exams Finish
School finishes at 12:30pm
10
Y11 Peer Support Training
Y12 Leadership Training Day
11
Athletics - NZSS
Rowing - Christmas Regatta
Student Leaders Training Day
12
Athletics - NZSS
Rowing - Christmas Regatta
13
Athletics - NZSS
Rowing - Christmas Regatta
 

December

Tuesday 1st
Touch - Junior Championships
EOTC Shona Burrows TIC
Tuesday, 1st December 8:30am to 3:00pm
Cox's Bay Reserve, Westmere  
Wednesday 2nd
Y9/10 Enrichment Trip
EOTC Barbara Hughes TIC
Wednesday, 2nd December 9:00am to 4:50pm
Tiritiri Matangi Island  
Thursday 3rd
Y10 RYDA
EOTC Nicola Burnett TIC
Thursday, 3rd December 9:00am to 2:30pm
ASB Showgrounds  
Y7-9 Activity Day
Y7/8 Rainbows End - Carol Adamson Y9 Parnell Baths - Julie Venter
Thursday, 3rd December
 
Friday 4th
Y7-9 Activity Day
Y7/8 Baradene - Carol Adamson Y9 Sustainable Coastlines - Julie Venter
Friday, 4th December
 
Saturday 5th
Vex Robotics
EOTC Allison Barrett TIC
Saturday, 5th December 9:00am to 2:00pm
Michael Park School  
Rowing - Mercer Regatta
EOTC Cat Pretty TIC
Saturday, 5th December
Mercer Rowing Club  
Second Hand Uniform Sale
Saturday, 5th December 10:00am to 12:00pm
Barat Atrium  
Sunday 6th
Growing Heart Carols
Sunday, 6th December 4:00pm to 6:00pm
Music Building  
Tuesday 8th
Community Thank You Lunch
Tuesday, 8th December 1:30pm to 3:30pm
Barat Atrium  
Wednesday 9th
TERM 4 ENDS
Wednesday, 9th December
 
Graduation Dinner and Ball
Wednesday, 9th December 5:00pm to 11:30pm
Eden Park  
Junior Prizegiving
Wednesday, 9th December 11:00am to 12:30pm
Auditorium  
NCEA Exams Finish
Wednesday, 9th December
 
School finishes at 12:30pm
Wednesday, 9th December
 
Thursday 10th
Y11 Peer Support Training
Thursday, 10th December 10:00am to 12:30pm
D221  
Y12 Leadership Training Day
Thursday, 10th December 9:00am to 1:00pm
Atrium  
Friday 11th
Athletics - NZSS
EOTC Catherine Ratcliffe TIC
Friday, 11th December
Tauranga  
Rowing - Christmas Regatta
EOTC Cat Pretty TIC
Friday, 11th December
Lake Karapiro, Cambridge  
Student Leaders Training Day
Friday, 11th December 9:00am to 1:00pm
Staffroom  
Saturday 12th
Athletics - NZSS
EOTC Catherine Ratcliffe TIC
Saturday, 12th December
Tauranga  
Rowing - Christmas Regatta
EOTC Cat Pretty TIC
Saturday, 12th December
Lake Karapiro, Cambridge  
Sunday 13th
Athletics - NZSS
EOTC Catherine Ratcliffe TIC
Sunday, 13th December
Tauranga  
Rowing - Christmas Regatta
EOTC Cat Pretty TIC
Sunday, 13th December
Lake Karapiro, Cambridge  

February

Monday 1st
Auckland Anniversary Day
Monday, 1st February
 
Wednesday 3rd
Sports Registration Day
Wednesday, 3rd February 4:00pm to 6:00pm
Gymnasium  
Tennis - Premier
Season dates 3rd Febuary - 31st March
Wednesday, 3rd February 3:10pm
Varoius Auckland Venues  
Thursday 4th
TERM 1 BEGINS for all students - Summer Uniform Compulsory
Thursday, 4th February
 
Friday 5th
Photolife Photos
Individual, class and staff photos
Friday, 5th February 8:30am to 2:00pm
Auditorium and Atrium  
Monday 8th
Waitangi Day (Observed)
Monday, 8th February
 
Saturday 13th
Rowing - Head of Harbour
EOTC Cat Pretty TIC
Saturday, 13th February
Lake Pupuke  
Monday 22nd
Baradene Athletics Day
Monday, 22nd February 8:45am to 3:00pm
Mt Smart Stadium  
Thursday 25th
Sailing - Fleet Race Regatta
Thursday, 25th to Friday, 26th February
Wakatere Boat Club  
Swimming - CE Zones
Thursday, 25th February 9:00am to 1:00pm
Diocesan School  
Saturday 27th
Waka Ama - AKSS
Saturday, 27th February
Orakei Basin  

March

Monday 1st
Aquathon - AKSS
Monday, 1st March
St Kentigern  
Tuesday 2nd
Athletics - CEW Zones - TBC
Tuesday, 2nd March 9:00am to 3:00pm
Mt Smart  
Thursday 4th
Open Evening for Prospective Parents
Thursday, 4th March 6:30pm to 8:30pm
Auditorium  
Saturday 6th
Cycling Camp
Saturday, 6th to Sunday, 7th March
Blue Lakes, Rotorua  
Monday 8th
Photolife: Catchup and Sibling Photos
Monday, 8th March 8:30am to 10:00am
Atrium  
Thursday 11th
Volleyball - AKSS Champs
Thursday, 11th to Saturday, 13th March
Bruce Pulman Stadium