Filter Events:

October August

September 2022

SMTWTFS
 
1
Equestrian - NISS Championships
Football - NZSS
Hockey - Fed Cup/Marie Fry
Basketball - NZSS AA Premierships
Junior French Speech Competition
Netball - UNISS
2
Equestrian - NISS Championships
Football - NZSS
Hockey - Fed Cup/Marie Fry
Basketball - NZSS AA Premierships
Netball - UNISS
Mid-Term Break
3
Hockey - Fed Cup/Marie Fry
Basketball - NZSS AA Premierships
Cycling - Northern Tour
4
AIMS Games
Cycling - Northern Tour
5
AIMS Games
6
AIMS Games
7
AIMS Games
8
AIMS Games
9
AIMS Games
11
Mountain Biking - AKSS series - Race 5
12
Y7/8 Skiing - NIPS
13
Y7/8 Skiing - NIPS
Y7/8 Cross Country - IZ
14
Y7/8 Skiing - NIPS
15
Y7/8 Skiing - NIPS
16
Cycling - Year 7/8 Championships
19
Skiing - NISS
20
Skiing - NISS
Y8 Immunisation HPV2/ Y7 Boostrix Catch-Up
21
Skiing - NISS
Senior Digital Practice Examinations
22
Senior Digital Practice Examinations
Y7/8 Water Polo - NISS
23
Y7/8 Water Polo - NISS
Senior Digital Practice Examinations
24
Y7/8 Water Polo - NISS
25
Y7/8 Water Polo - NISS
26
Nathan Wallis: The Developing Brain
Snowboarding - NISS
27
Snowboarding - NISS
Y8 Immunisation HPV2 Catch-Up
28
Snowboarding - NISS
30
TERM 3 ENDS
Cycling - NZSS
1 - October
Cycling - NZSS

August

Monday 29th
Equestrian - NISS Championships
Monday, 29th August to Friday, 2nd September
NEC Taupo  
Football - NZSS
Monday, 29th August to Friday, 2nd September
Taupo  
Hockey - Fed Cup/Marie Fry
Monday, 29th August to Saturday, 3rd September
Hawkes Bay  
Wednesday 31st
Basketball - NZSS AA Premierships
Wednesday, 31st August to Saturday, 3rd September
Auckland North  

September

Thursday 1st
Junior French Speech Competition
EOTC Charlotte Clech TIC
Thursday, 1st September 8:30am to 3:00pm
Auckland Normal Intermediate  
Netball - UNISS
EOTC Catherine Ratcliffe TIC
Thursday, 1st September
Pakuranga  
Friday 2nd
Netball - UNISS
EOTC Catherine Ratcliffe TIC
Friday, 2nd September
Pakuranga  
Mid-Term Break
Friday, 2nd September
 
Saturday 3rd
Cycling - Northern Tour
EOTC Catherine Ratcliffe TIC
Saturday, 3rd September 9:00am to 2:00pm
Panmure and Mt Wellington  
Sunday 4th
AIMS Games
Sunday, 4th to Friday, 9th September
Tauranga  
Cycling - Northern Tour
EOTC Catherine Ratcliffe TIC
Sunday, 4th September 7:30am to 2:00pm
East Tamaki  
Sunday 11th
Mountain Biking - AKSS series - Race 5
EOTC Catherine Ratcliffe TIC
Sunday, 11th September 8:00am to 12:30pm
Waitawa  
Monday 12th
Y7/8 Skiing - NIPS
Monday, 12th to Thursday, 15th September
Whakapapa  
Tuesday 13th
Y7/8 Cross Country - IZ
Tuesday, 13th September 8:30am to 2:00pm
TBC  
Friday 16th
Cycling - Year 7/8 Championships
Friday, 16th September
Taupo  
Monday 19th
Skiing - NISS
Monday, 19th to Wednesday, 21st September
Turo/Whakapapa  
Tuesday 20th
Y8 Immunisation HPV2/ Y7 Boostrix Catch-Up
Starship Community Nurse
Tuesday, 20th September 8:30am to 11:00am
Atrium  
Wednesday 21st
Senior Digital Practice Examinations
Wednesday, 21st September
Auditorium  
Thursday 22nd
Senior Digital Practice Examinations
Thursday, 22nd September
Auditorium  
Y7/8 Water Polo - NISS
Thursday, 22nd to Sunday, 25th September
Auckland  
Friday 23rd
Senior Digital Practice Examinations
Friday, 23rd September
Auditorium  
Monday 26th
Nathan Wallis: The Developing Brain
Monday, 26th September 7:30pm to 9:00pm
Baradene College  
Snowboarding - NISS
Monday, 26th to Wednesday, 28th September
Turoa  
Tuesday 27th
Y8 Immunisation HPV2 Catch-Up
Starship Community Nurse
Tuesday, 27th September 8:30am to 10:00am
Centennial Resource Room  
Friday 30th
TERM 3 ENDS
Friday, 30th September
 
Cycling - NZSS
Friday, 30th September to Monday, 3rd October
Feilding  

October

Monday 3rd
Basketball - NZSS
Monday, 3rd to Saturday, 8th October
Palmerston North  
Tuesday 11th
Netball - NZSS
Tuesday, 11th to Friday, 14th October
Wellington  
Thursday 13th
Mountain Biking - NZSS
Thursday, 13th to Sunday, 16th October
Bluff  
Monday 17th
TERM 4 BEGINS
Monday, 17th October
 
2023 Student Leader Applications Close
Monday, 17th October 5:00pm
30 Hours Service Due  
Senior Assessment Week
Monday, 17th to Friday, 21st October
 
Monday 24th
Labour Day
Monday, 24th October
 
Tuesday 25th
Y7/8 Basketball - IZ
Tuesday, 25th October
TBC  
Sunday 30th
Alumnae High Tea and Meritae Award
Alice Gallagher TIC
Sunday, 30th October 2:00pm to 4:00pm
Atrium  

November

Tuesday 1st
Level 3 Visual Arts Portfolios Due
Tuesday, 1st November 8:30am
 
Senior Prizegiving: Compulsory for Y11-13
Tuesday, 1st November 6:30pm to 8:30pm
Auditorium  
Thursday 3rd
Thanksgiving Mass
Thursday, 3rd November 6:30pm to 8:00pm
Auditorium  
Monday 7th
NCEA Exams Start
Monday, 7th November
 
Tuesday 8th
Y7/8 Touch - EZ
Tuesday, 8th November
Madills Farm  
Monday 14th
Y7/8 Athletics Sports
Monday, 14th November 9:00am to 2:00pm
Mt Smart  
Wednesday 16th
Y7/8 Touch - IZ
Wednesday, 16th November
TBC  
Monday 21st
Ministry of Education Teacher Only Day
Monday, 21st November
 
Thursday 24th
Junior Water Polo - NISS
Thursday, 24th to Sunday, 27th November
Auckland  
Y7/8 Athletics - EZ
Thursday, 24th November 8:30am to 3:00pm
Lloyd Elsmore  

December

Thursday 1st
Y7/8 Athletics - IZ
Thursday, 1st December 8:30am to 3:00pm
Mt Smart  
Friday 2nd
Leaver's Dinner
Time TBC
Friday, 2nd December 6:30pm to 9:30pm
Eden Park  
Ministry of Education Teacher Only Day
Friday, 2nd December
 
NCEA Exams Finish
Friday, 2nd December
 
Saturday 3rd
Second Hand Uniform Sale
Saturday, 3rd December 10:00am to 12:00pm
 
Thursday 8th
Cricket - NZSS
Thursday, 8th to Saturday, 10th December
Palmerston North  
Friday 9th
TERM 4 ENDS
Friday, 9th December
 
Athletics - NZSS
Friday, 9th to Sunday, 11th December
Inglewood  
Junior Prizegiving
Friday, 9th December 11:00am to 12:30pm
Auditorium  
School finishes at 12:30pm
Friday, 9th December
 
Touch - NZSS
Friday, 9th to Sunday, 11th December
Rotorua International Stadium