Term dates, Early Finish Dates and Other Important Dates Upcoming Events

Filter Events

March January

February 2020

SMTWTFS
 
5
House Parades
6
Waitangi Day
7
School Closed
10
PTA Meeting
Y12 Bio Trip
11
Y7 Immunisation Consent Talk
Y8 Immunisation Consent Talk
13
Scholars' Assembly - Parents invited
15
Head of Harbour Regatta
16
Triathlon - NZSS Champs
20
Opening Mass
School finishes early at 1:20pm
25
Y7-13 AKSS Aquathon
26
Ash Wednesday
27
BEST Mental Skills Session
Y9-13 Swimming - CE Zones
29
Rowing - AON Junior Regatta

February

Wednesday 5th
House Parades
Wednesday, 5th February 9:00am to 10:55am
 
Thursday 6th
Waitangi Day
Thursday, 6th February
 
Friday 7th
School Closed
Friday, 7th February
 
Monday 10th
PTA Meeting
Monday, 10th February 7:30pm to 8:30pm
Music Block  
Y12 Bio Trip
EOTC Kat Graaf TIC
Monday, 10th February 7:00am to 6:30pm
Leigh  
Tuesday 11th
Y7 Immunisation Consent Talk
DHB nurses to speak to students about their immunisation programme. S Crawford
Tuesday, 11th February 9:00am to 9:30am
C215/C216  
Y8 Immunisation Consent Talk
DHB nurses to speak to students about their immunisation programme. S Crawford
Tuesday, 11th February 9:30am to 10:00am
C215/C216  
Thursday 13th
Scholars' Assembly - Parents invited
Thursday, 13th February 12:20pm to 1:20pm
Auditorium  
Saturday 15th
Head of Harbour Regatta
EOTC Laren Arndt TIC
Saturday, 15th February 7:00am to 6:00pm
Lake Pupuke  
Sunday 16th
Triathlon - NZSS Champs
Sunday, 16th February
Wanaka  
Thursday 20th
Opening Mass
Thursday, 20th February 6:30pm to 8:00pm
Auditorium  
School finishes early at 1:20pm
Thursday, 20th February 1:20pm
Period 5 swaps with Period 4  
Tuesday 25th
Y7-13 AKSS Aquathon
Tuesday, 25th February
St Kents  
Wednesday 26th
Ash Wednesday
Wednesday, 26th February
 
Thursday 27th
BEST Mental Skills Session
Thursday, 27th February 10:00am to 11:30am
 
Y9-13 Swimming - CE Zones
Thursday, 27th February
Diocesan Pool  
Saturday 29th
Rowing - AON Junior Regatta
EOTC Lauren Arndt TIC
Saturday, 29th February to Sunday, 1st March
Lake Karapiro  

March

Monday 2nd
Y9-12 Sailing - Fleet Racing Regatta
Monday, 2nd to Tuesday, 3rd March 8:00am to 3:00pm
Wakatere Boating Club  
Tuesday 3rd
Y9-13 Tennis AKSS Champs - Day 1
Tuesday, 3rd March
 
Wednesday 4th
Y9-13 Athletics - CE Zones
Wednesday, 4th March 8:30am to 3:00pm
Mt Smart  
Thursday 5th
Open Evening for Prospective Parents
Thursday, 5th March 6:30pm to 8:30pm
Auditorium  
Friday 6th
Sailing - Harken Schools Regatta
Friday, 6th to Sunday, 8th March
Auckland  
Monday 9th
Photolife: Catchup and Sibling Photos
Monday, 9th March 8:30am to 10:00am
Atrium  
Y13 PED Trip
EOTC Kate Weir TIC
Monday, 9th March
Muriwai Beach  
Y9-13 Tennis AKSS Champs - Day 2
Monday, 9th March
 
Tuesday 10th
Y13 PED Trip
EOTC Kate Weir TIC
Tuesday, 10th March
Muriwai Beach  
Thursday 12th
Triathlon - AKSS
Thursday, 12th March
Pt England Reserve  
Y9-13 Volleyball - AKSS Senior Champs
Thursday, 12th to Saturday, 14th March
Bruce Pulman  
Friday 13th
Enrol 2021 closes 3pm
Friday, 13th March
 
Rowing - NISS Championships
EOTC Lauren Arndt TIC
Friday, 13th to Sunday, 15th March
Lake Karapiro  
St Patricks Day - Mufti (Green) and Can Collection
Friday, 13th March
 
Sunday 15th
Dragon-boating AKSS Regatta
Sunday, 15th March
Lake Pupke  
Monday 16th
Fia Fia Night
Monday, 16th March 6:00pm to 7:30pm
Auditorium  
SmileCare Dental Van
Monday, 16th to Friday, 20th March
 
Y9-13 Tennis - AKSS Champs - Day 3
Monday, 16th March
 
Wednesday 18th
Polyfest
Wednesday, 18th to Saturday, 21st March
Manukau Sports Bowl  
Saturday 21st
Aerobics - NZSS
Saturday, 21st March
Auckland  
Tuesday 24th
Y7/8 Swimming - Eastern Zones
Tuesday, 24th March 8:30am to 1:30pm
SHC Pool  
Wednesday 25th
Athletics - AKSS
Wednesday, 25th March
Mt Smart  
BCL Scholarship Examination
Felicity Lister TIC
Wednesday, 25th March
 
Saturday 28th
Mountain Biking - NISS
Saturday, 28th to Sunday, 29th March
Wellington  
Water Polo Champs - NISS
Saturday, 28th to Tuesday, 31st March
Auckland  
Monday 30th
Cricket - AKSS Champs
Monday, 30th March to Wednesday, 1st April
Auckland  
Futsal - NZSS Champs
Monday, 30th to Tuesday, 31st March
Wellington  
PTA AGM
Monday, 30th March 7:30pm to 8:30pm
Music Block  
Rowing - MAADI Cup
EOTC Lauren Arndt TIC
Monday, 30th March to Sunday, 5th April
Lake Ruataniwha, South Island  

April

Thursday 2nd
Y7-8 Swimming - Inter-Zones
Thursday, 2nd April 8:30am to 2:00pm
Diocesan Pool  
Y9-13 Sailing - Teams Racing Regatta
Thursday, 2nd to Friday, 3rd April 8:00am to 3:00pm
Akarana Yacht Club  
Friday 3rd
Athletics - NISS Champs
Friday, 3rd to Sunday, 5th April
Hamilton  
Sunday 5th
Archery - Match Play Champs
Sunday, 5th April
Cornwall Pk  
Wednesday 8th
Y9-13 Swimming - Champ of Champs
Wednesday, 8th April 9:00am to 2:00pm
Westwave Pool  
Thursday 9th
TERM 1 ENDS
Thursday, 9th April
 
Friday 10th
Good Friday
Friday, 10th April
 
Trampoline/Tumbling - NZSS Champs
Friday, 10th to Sunday, 12th April
Rotorua  
Sunday 12th
Easter Sunday
Sunday, 12th April
 
Monday 13th
Easter Monday
Monday, 13th April
 
Monday 20th
Water Polo - NZSS Champs
Monday, 20th to Thursday, 23rd April
Wellington  
Wednesday 22nd
Orienteering - NISS
Wednesday, 22nd to Friday, 24th April
Pukekohe  
Monday 27th
ANZAC Day Observance
Monday, 27th April
 
Tuesday 28th
TERM 2 BEGINS
Tuesday, 28th April
Winter Uniform Compulsory  
Thursday 30th
College Cross Country
P1 - Year 7 P2 - Year 8 P3 - Year 9 P4 - Year 10 P5 - Year 11,12,13 (optional)
Thursday, 30th April
 

May

Monday 4th
PTA Meeting
Monday, 4th May 7:30pm to 8:30pm
Music Block  
Tuesday 5th
Y7/8 Orienteering - Eastern Zones
Tuesday, 5th May
Waiatarua Reserve