Filter Events:

June April

May 2022

SMTWTFS
1
Cycling Camp
Netball Auckland - Pre-season Tournament
2
TERM 2 BEGINS
Y13 Retreats: 13GD, 13PW and 13QB
3
Y13 Retreats: 13MK and 13SB
4
Y13 Retreats: 13HC and 13HE
5
Y7/8 College Cross Country P1
Y9/10 College Cross Country P3
LHR Y11-13 Cross Country
Senior Hockey Season Starts
6
Premier Basketball Season Starts
7
Hockey - Year 7/8
8
Cycling - TTT#1
9
Y11 Retreats: 11BRT and 11SUL
Y12 Production
10
Y11 Retreats: 11BYR and 11CNN
Y12 Production
11
Junior Football Season Starts
Senior Football Season Starts
12
Senior Basketball Season Starts
Y11 Retreats: 11HOO and 11MAT
Y7/8 Basketball Season Starts
Y7/8 Football Season Starts
13
Y11 Retreats: 11CAM
15
Mountain Biking - AKSS series - Race 2
Orienteering - AKSS Sprint Championships
16
Ministry of Education Teacher Only Day
18
Sacramental Programme: Retreat Evening
19
Cross Country - Central Zones
Student Coach Workshop
Y12 Art History Trip
20
Pink Shirt Day (with mufti)
21
Artistic Gymnastics - NZSS
Equestrian - NISS Horse Trials
22
Artistic Gymnastics - NZSS
Cycling - TTT#2
Equestrian - NISS Horse Trials
23
Y10 Dance Workshop
24
Y13 GEO Coastal Trip
25
Orienteering - AKSS Individual
Y7/8 Football - Eastern Zones
28
Rhythmic Gymnastics - NZSS
29
Cycling - AKSS Points Race
Rhythmic Gymnastics - NZSS
1 - June
Y9/10 Enrichment Trip
2
Cross Country - AKSS Championships
Y11 PED Trip
Y7 Boostrix Immunisation

April

Friday 29th
Cycling Camp
EOTC Catherine Ratcliffe TIC
Friday, 29th April to Sunday, 1st May
Miranda  

May

Sunday 1st
Netball Auckland - Pre-season Tournament
EOTC Jessica Milicich TIC
Sunday, 1st May 9:00am to 1:00pm
Auckland Netball Centre  
Monday 2nd
TERM 2 BEGINS
Monday, 2nd May
Winter Uniform Compulsory  
Y13 Retreats: 13GD, 13PW and 13QB
Monday, 2nd May 8:30am to 4:30pm
Willow Park  
Tuesday 3rd
Y13 Retreats: 13MK and 13SB
Tuesday, 3rd May 8:30am to 4:30pm
Willow Park  
Wednesday 4th
Y13 Retreats: 13HC and 13HE
Wednesday, 4th May 8:30am to 4:30pm
Willow Park  
Thursday 5th
Y7/8 College Cross Country P1
Thursday, 5th May 8:55am to 9:55am
Compulsory  
Y9/10 College Cross Country P3
Thursday, 5th May 11:20am to 12:20pm
Compulsory  
LHR Y11-13 Cross Country
Thursday, 5th May 12:20pm to 1:20pm
Optional  
Senior Hockey Season Starts
EOTC Shona Burrows TIC
Thursday, 5th May
Various Auckland Venues  
Friday 6th
Premier Basketball Season Starts
EOTC Shona Burrows TIC
Friday, 6th May 3:10pm to 6:00pm
Various  
Saturday 7th
Hockey - Year 7/8
Saturday, 7th May
Various  
Sunday 8th
Cycling - TTT#1
EOTC Catherine Ratcliffe TIC
Sunday, 8th May
Pukekohe Raceway  
Monday 9th
Y11 Retreats: 11BRT and 11SUL
Catherine Everitt TIC
Monday, 9th May 8:45am to 3:00pm
Mary MacKillop Centre and Glendowie Parish Centre  
Y12 Production
Monday, 9th May 1:30pm to 3:30pm
Music Courtyard  
Tuesday 10th
Y11 Retreats: 11BYR and 11CNN
Catherine Everitt TIC
Tuesday, 10th May 8:45am to 3:00pm
Mary MacKillop Centre and Glendowie Parish Centre  
Y12 Production
Tuesday, 10th May 3:30pm to 5:30pm
Music Courtyard  
Wednesday 11th
Junior Football Season Starts
Wednesday, 11th May
 
Senior Football Season Starts
Wednesday, 11th May
 
Thursday 12th
Senior Basketball Season Starts
EOTC Shona Burrows TIC
Thursday, 12th May 3:10pm to 6:00pm
Various Auckland Venues  
Y11 Retreats: 11HOO and 11MAT
Catherine Everitt TIC
Thursday, 12th May 8:45am to 3:00pm
Mary MacKillop Centre and Glendowie Parish Centre  
Y7/8 Basketball Season Starts
EOTC Shona Burrows TIC
Thursday, 12th May 3:30pm
Barfoot & Thompson Stadium  
Y7/8 Football Season Starts
Thursday, 12th May
 
Friday 13th
Y11 Retreats: 11CAM
Catherine Everitt TIC
Friday, 13th May 8:45am to 3:00pm
Mary MacKillop Centre  
Sunday 15th
Mountain Biking - AKSS series - Race 2
EOTC Catherine Ratcliffe TIC
Sunday, 15th May 8:00am to 12:30pm
Hunua  
Orienteering - AKSS Sprint Championships
EOTC Rachel Buyck TIC
Sunday, 15th May 10:00am to 4:00pm
Pukekohe High (am), Strathallan AGC (pm)  
Monday 16th
Ministry of Education Teacher Only Day
Monday, 16th May
 
Wednesday 18th
Sacramental Programme: Retreat Evening
Wednesday, 18th May 7:00pm to 8:15pm
Chapel  
Thursday 19th
Cross Country - Central Zones
EOTC Catherine Ratcliffe TIC
Thursday, 19th May 9:30am to 1:30pm
Lloyd Elsmore Park  
Student Coach Workshop
Catherine Ratcliffe TIC
Thursday, 19th May 12:20pm to 3:10pm
School Gymnasium  
Y12 Art History Trip
EOTC Alice Gallagher TIC
Thursday, 19th May 11:00am to 3:10pm
Riverhaven Artland  
Friday 20th
Pink Shirt Day (with mufti)
Friday, 20th May
 
Saturday 21st
Artistic Gymnastics - NZSS
EOTC Jacqui Foote TIC
Saturday, 21st May
Tri Star Gymnastics, Auckland  
Equestrian - NISS Horse Trials
EOTC Shona Burrows and Judi Delbridge TIC
Saturday, 21st May
Taupo  
Sunday 22nd
Artistic Gymnastics - NZSS
EOTC Jacqui Foote TIC
Sunday, 22nd May
Tri Star Gymnastics, Auckland  
Cycling - TTT#2
EOTC Catherine Ratcliffe TIC
Sunday, 22nd May 8:00am to 12:00pm
Pukekohe Raceway  
Equestrian - NISS Horse Trials
EOTC Shona Burrows and Judi Delbridge TIC
Sunday, 22nd May
Taupo  
Monday 23rd
Y10 Dance Workshop
Nicole Eichstaedt McComb TIC
Monday, 23rd May 8:55am to 9:55am
Baradene  
Tuesday 24th
Y13 GEO Coastal Trip
EOTC Hannah Lilley TIC
Tuesday, 24th May 7:30am to 3:00pm
Muriwai Beach and Mission Bay  
Wednesday 25th
Orienteering - AKSS Individual
EOTC Rachel Buyck TIC
Wednesday, 25th May 8:30am to 3:00pm
Waiuku Forest  
Y7/8 Football - Eastern Zones
EOTC Jacqui Foote TIC
Wednesday, 25th May 8:55am to 3:10pm
Madills Farm  
Saturday 28th
Rhythmic Gymnastics - NZSS
EOTC Jacqui Foote TIC
Saturday, 28th May
Kohimarama  
Sunday 29th
Cycling - AKSS Points Race
Sunday, 29th May
Pukekohe Raceway  
Rhythmic Gymnastics - NZSS
EOTC Jacqui Foote TIC
Sunday, 29th May
Kohimarama  

June

Wednesday 1st
Y9/10 Enrichment Trip
EOTC Barbara Hughes TIC
Wednesday, 1st June 8:30am to 4:00pm
Tiritiri Matangi Island  
Thursday 2nd
Cross Country - AKSS Championships
EOTC Catherine Ratcliffe TIC
Thursday, 2nd June 9:00am to 2:00pm
Lloyd Elsmore Park  
Y11 PED Trip
EOTC Lauren Arndt TIC
Thursday, 2nd June 8:55am to 3:00pm
Snowplanet  
Y7 Boostrix Immunisation
Starship Community Nurse
Thursday, 2nd June 8:30am to 11:00am
Atrium  
Monday 6th
Queen's Birthday
Monday, 6th June
 
Tuesday 7th
BEST - Millenium Visit
EOTC Shona Burrows TIC
Tuesday, 7th June 8:00am to 3:10pm
AUT Millenium  
Y11 Drama Trip
EOTC Louise Bolton TIC
Tuesday, 7th June 7:30pm to 9:30pm
Basement Theatre  
Thursday 9th
Duathlon - AKSS Championships
EOTC Jessica Milicich TIC
Thursday, 9th June 8:00am to 1:30pm
Pukekohe Raceway  
Friday 10th
NDC Dance Competition
EOTC Nicole Eichstaedt McComb TIC
Friday, 10th June 3:45pm to 10:00pm
Westlake Girls  
Y7/8 Basketball
EOTC Shona Burrows TIC (Jordan Team)
Friday, 10th June 3:10pm to 5:30pm
Manurewa Intermediate  
Saturday 11th
Choir Workshop
Rachel Young TIC
Saturday, 11th June 12:00pm to 3:00pm
Music Building  
Swimming - NISS
EOTC Catherine Ratcliffe TIC
Saturday, 11th June
Wellington  
Sunday 12th
Cycling - TTT#3
EOTC Catherine Ratcliffe TIC
Sunday, 12th June
Pukekohe Raceway  
Swimming - NISS
EOTC Catherine Ratcliffe TIC
Sunday, 12th June
Wellington  
Monday 13th
Hockey - 1st XI Invitational Game Sacred Heart
Invitational game against Sacred Heart College Boys in preparation for the season ahead
Monday, 13th June 4:00pm to 6:00pm
Baradene Turf  
Y11 Production
Monday, 13th June 6:30pm to 8:30pm
Jubilee  
Y12 Retreats: 12GOV and 12SMI
Monday, 13th June 8:55am to 3:10pm
Chapel and D303  
Y9-13 Dental Van
Dental Planet
Monday, 13th June
 
Tuesday 14th
Y11 GEO Trip
EOTC Hannah Lilley TIC
Tuesday, 14th June 8:40am to 3:10pm
Auckland CBD  
Y11 Production
Tuesday, 14th June 6:30pm to 8:30pm
Jubilee  
Y12 Retreats: 12BRE and 12MAR
Tuesday, 14th June 8:55am to 3:10pm
Chapel and D303  
Y9-13 Dental Van
Dental Planet
Tuesday, 14th June
 
Wednesday 15th
Big Sing: Elysium
EOTC Rachel Young TIC
Wednesday, 15th June 8:30am to 12:30pm
Auckland Town Hall  
Y12 Retreats: 12HRW and 12JOH
Wednesday, 15th June 8:55am to 3:10pm
Chapel and D303  
Y13 Drama Trip
EOTC Nicole Eichstaedt McComb TIC
Wednesday, 15th June 10:00am to 12:45pm
Q Theatre  
Y9-13 Dental Van
Dental Planet
Wednesday, 15th June
 
Thursday 16th
Big Sing: Schola
EOTC Rachel Young TIC
Thursday, 16th June 9:45am to 12:30pm
Auckland Town Hall  
Gymsports - AKSS Championships
EOTC Jacqui Foote TIC
Thursday, 16th June 7:30am to 4:00pm
Bruce Pulman Gymnastics Centre  
Orienteering - AKSS Relays
EOTC Rachel Buyck TIC
Thursday, 16th June 8:30am to 3:00pm
Riverhead Forest  
Y9-13 Dental Van
Dental Planet
Thursday, 16th June
 
Friday 17th
Y12 Retreats: 12HIC
Friday, 17th June 8:55am to 3:10pm
Chapel  
Y9-13 Dental Van
Dental Planet
Friday, 17th June
 
Saturday 18th
Aerobics - AKSS Championships
EOTC Jacqui Foote TIC
Saturday, 18th June
Somerville Intermediate School  
Cross Country - NZSS
EOTC Catherine Ratcliffe TIC
Saturday, 18th June
Nelson  
Sunday 19th
Cross Country - NZSS
EOTC Catherine Ratcliffe TIC
Sunday, 19th June
Nelson  
Monday 20th
Y9-13 Dental Van
Dental Planet
Monday, 20th June
 
Tuesday 21st
Photolife: Sports and Cultural Photos
Tuesday, 21st June 8:30am to 2:00pm
Auditorium  
Singing Showcase
Leza Corban TIC
Tuesday, 21st June 5:45pm to 7:45pm
Music Foyer  
Y9-13 Dental Van
Dental Planet
Tuesday, 21st June
 
Wednesday 22nd
Lantern Procession
Wednesday, 22nd June 7:30pm to 8:30pm
Y13 Students, Staff and Alumnae  
Y11-13 P/T/S Interviews
Wednesday, 22nd June 2:00pm to 7:00pm
 
Y9-13 Dental Van
Dental Planet
Wednesday, 22nd June
 
Thursday 23rd
Skiing - AKSS Champs
Thursday, 23rd June 8:00am to 3:00pm
Snow Planet  
Friday 24th
Matariki Holiday
Friday, 24th June
 
Sunday 26th
Cycling - TTT#4
EOTC Catherine Ratcliffe TIC
Sunday, 26th June
Pukekohe  
Swimming - AKSS Individual Championships
EOTC Catherine Ratcliffe TIC
Sunday, 26th June 9:00am to 1:00pm
West Wave Pool  
Y13 Drama Trip (Optional)
Nicole Eichstaedt McComb TIC
Sunday, 26th June 5:30pm to 7:15pm
Q Theatre  
Monday 27th
Hockey - U15 A Invitational Game Sacred Heart
Shona Burrows TIC
Monday, 27th June 4:00pm to 5:30pm
Baradene College  
Y7/8 Hockey - Eastern Zones
EOTC Shona Burrows TIC
Monday, 27th June 8:20am to 3:15pm
Lloyd Elsmore  
Y9-13 Dental Van
Dental Planet
Monday, 27th June
 
Year 8 Retreats: 8BLA and 8HKE
Monday, 27th June 8:55am to 3:10pm
Chapel and D204  
Tuesday 28th
Y9-13 Dental Van
Dental Planet
Tuesday, 28th June
 
Year 8 Retreats: 8NIN and 8WLR
Tuesday, 28th June 8:55am to 3:10pm
Chapel and D204  
Wednesday 29th
Y9-13 Dental Van
Dental Planet
Wednesday, 29th June
 
Year 8 Retreats: 8HAL and 8HRD
Wednesday, 29th June 8:55am to 3:10pm
Chapel and D204  
Brain Bee Day
EOTC Sarah Boasman TIC
Wednesday, 29th June 8:30am to 4:00pm
University of Auckland Medical School  
Thursday 30th
Manu Kōrero Speech Competition
EOTC Bethany Hardie TIC
Thursday, 30th June 11:30am to 1:50pm
Western Springs College  
Matariki Liturgy and Breakfast
Thursday, 30th June 7:30am to 8:30am
Chapel then Atrium  
Y9 Reader's Cup
EOTC Annie Triggs TIC
Thursday, 30th June 8:55am to 1:00pm
Alfriston College  
Y9-13 Dental Van
Dental Planet
Thursday, 30th June
 
Year 8 Retreat: 8THS
Thursday, 30th June 8:55am to 3:10pm
Chapel  

July

Friday 1st
Alumnae 5 Year Reunion
Alice Gallagher TIC
Friday, 1st July 5:30pm to 7:30pm
Barat Atrium  
Artistic Gymnastics Competition
EOTC Tanya Price TIC
Friday, 1st July 7:30am to 3:00pm
Waitakere Gymnastics  
Manu Kōrero Speech Competition
EOTC Bethany Hardie TIC
Friday, 1st July 8:00am to 3:00pm
Western Springs College  
Y9-13 Dental Van
Dental Planet
Friday, 1st July
 
Saturday 2nd
Concert Band Workshop
Nino Sloser TIC
Saturday, 2nd July 3:00pm to 7:00pm
Auditorium  
Sunday 3rd
Mountain Biking - AKSS series - Race 3
EOTC Catherine Ratcliffe TIC
Sunday, 3rd July 8:00am to 12:30pm
Totara Park  
Ultimate Frisbee - Senior Indoor Champs
EOTC Shona Burrows TIC
Sunday, 3rd July 8:00am to 4:30pm
Bruce Pulman Arena  
Tuesday 5th
Y7/8 Football - Inter Zones
EOTC Jacqui Foote TIC
Tuesday, 5th July 8:30am to 3:10pm
Ngahue Reserve, St Johns  
Thursday 7th
School finishes early at 1:20pm
Thursday, 7th July 1:20pm
Period 5 swaps with Period 4  
Y8 and Y10 P/T/S Interviews
Thursday, 7th July 2:00pm to 7:00pm
 
Friday 8th
TERM 2 ENDS
Friday, 8th July
 
Saturday 9th
Cycling - NISS Road Championships
EOTC Catherine Ratcliffe TIC
Saturday, 9th July
Cambridge  
Sunday 10th
Cycling - NISS Road Championships
EOTC Catherine Ratcliffe TIC
Sunday, 10th July
Cambridge  
Monday 11th
Cycling - NISS Track Championships
EOTC Catherine Ratcliffe TIC
Monday, 11th to Tuesday, 12th July
Cambridge  
Thursday 21st
Orienteering - NZSS Champs
Thursday, 21st to Saturday, 23rd July
South Auckland  
Monday 25th
TERM 3 BEGINS - All trophies and cups returned
Monday, 25th July
 
Thursday 28th
Swimming - NZSS Championships
EOTC Catherine Ratcliffe TIC
Thursday, 28th to Sunday, 31st July
Hamilton  
Friday 29th
Y7/8 Netball - EZ
Friday, 29th July
Auckland Netball Centre  
Saturday 30th
School Ball
Saturday, 30th July 6:30pm to 11:00pm
Ellerslie Event Centre  
Sunday 31st
Cycling - TTT#5
EOTC Catherine Ratcliffe TIC
Sunday, 31st July
Pukekohe Raceway  

August

Monday 1st
Year 9 Retreat: 9CHO and 9MRR
Monday, 1st August
Chapel and D214  
Tuesday 2nd
Year 9 Retreat: 9BOL and 9JEN
Tuesday, 2nd August
Chapel and D214  
Wednesday 3rd
Netball - Combined Points Tournament
Wednesday, 3rd August
ANC  
Year 9 Retreat: 9JIN and 9MCF
Wednesday, 3rd August
Chapel and D214  
Thursday 4th
Y12 PED Tough Gal Challenge
EOTC Jo Proffit TIC
Thursday, 4th August 7:45am to 2:30pm
Kumeu Showgrounds  
Y7/8 Hockey - IZ
Thursday, 4th August
North Habour  
Friday 5th
Y7/8 Water Polo - Winter Festival
Friday, 5th to Sunday, 7th August
Auckland  
Year 9 Retreat: 9RSD
Friday, 5th August
Chapel  
Sunday 7th
Mountain Biking - AKSS series - Race 4
EOTC Catherine Ratcliffe TIC
Sunday, 7th August 8:00am to 12:30pm
Totara Park  
Tuesday 9th
Rogaine - AKSS
Tuesday, 9th August
TBC  
Spanish Exchange
EOTC Debbie Ross
Tuesday, 9th August 8:35am to 11:10am
Kings College