Term dates, Early Finish Dates and Other Important Dates Upcoming Events

Filter Events:

August June

July 2020

SMTWTFS
 
1
12ARH Trip
College Cross Country
2
School finishes early at 1:20pm
Second-Hand Uniform Sales
Y11-13 P/T/S Interviews
3
TERM 2 ENDS
7
Water Polo - Chris Hayward Invitational Tournament
8
Water Polo - Chris Hayward Invitational Tournament
9
Water Polo - Chris Hayward Invitational Tournament
20
TERM 3 BEGINS - All trophies and cups returned
22
BCL Scholarship Examination
25
Concert Band Workshop
26
Amiens and Erskine House Mass
Concert Band Workshop
Ultimate Frisbee Indoor Championships
27
Cultural Diversity Week
Whanau Health Consultation Evening
Y13 GEO Trip
Y9 Retreats: 9JEN and 9MAT
28
Cultural Diversity Week
Y7/8 Netball Season Starts
Y9 Retreats: 9WOD
29
Cultural Diversity Week
Y9 Retreats: 9HRW and 9MLN
30
Cultural Diversity Week
Cultural Mufti Day
Gateway Course
Y7/8 Netball - Eastern Zones
31
Cultural Diversity Week
Y7/8 Gymsports - Central West Zones
Y7/8 Social
Y9 Retreats: 9HOO and 9LIL
 

July

Wednesday 1st
12ARH Trip
EOTC Rosanne Smith TIC
Wednesday, 1st July 1:30pm to 4:00pm
Downtown Auckland  
College Cross Country
Period 3: Year 7 Period 4: Year 8 Lunchtime: Years 9 - 13
Wednesday, 1st July
 
Thursday 2nd
School finishes early at 1:20pm
Thursday, 2nd July 1:20pm
Period 5 swaps with Period 4  
Second-Hand Uniform Sales
Thursday, 2nd July 2:00pm to 6:00pm
Barat  
Y11-13 P/T/S Interviews
Thursday, 2nd July 2:00pm to 7:00pm
Barat  
Friday 3rd
TERM 2 ENDS
Friday, 3rd July
 
Tuesday 7th
Water Polo - Chris Hayward Invitational Tournament
EOTC Cat Pretty TIC
Tuesday, 7th to Thursday, 9th July
Sacred Heart Aquatic Centre  
Monday 20th
TERM 3 BEGINS - All trophies and cups returned
Monday, 20th July
 
Wednesday 22nd
BCL Scholarship Examination
Felicity Lister TIC
Wednesday, 22nd July 8:30am to 11:00am
D221  
Saturday 25th
Concert Band Workshop
TIC Nino Sloser
Saturday, 25th July 10:00am to 6:00pm
Auditorium  
Sunday 26th
Amiens and Erskine House Mass
Sunday, 26th July 5:00pm
Auditorium  
Concert Band Workshop
TIC Nino Sloser
Sunday, 26th July 10:00am to 3:00pm
Auditorium  
Ultimate Frisbee Indoor Championships
EOTC Steph Jones TIC
Sunday, 26th July 8:00am to 3:30pm
Bruce Pulman Park  
Monday 27th
Cultural Diversity Week
Monday, 27th July
 
Whanau Health Consultation Evening
Tanya Price TIC
Monday, 27th July 7:00pm to 8:00pm
Music Building  
Y13 GEO Trip
EOTC Hannah Lilley TIC
Monday, 27th July 7:30am to 3:00pm
Muriwai and Mission Bay  
Y9 Retreats: 9JEN and 9MAT
Monday, 27th July 8:55am to 3:10pm
Chapel, Atrium and Auditorium  
Tuesday 28th
Cultural Diversity Week
Tuesday, 28th July
 
Y7/8 Netball Season Starts
Tuesday, 28th July
Auckland Netball Centre  
Y9 Retreats: 9WOD
Tuesday, 28th July 8:55am to 3:10pm
Chapel  
Wednesday 29th
Cultural Diversity Week
Wednesday, 29th July
 
Y9 Retreats: 9HRW and 9MLN
Wednesday, 29th July 8:55am to 3:10pm
Chapel, Atrium and Auditorium  
Thursday 30th
Cultural Diversity Week
Thursday, 30th July
 
Cultural Mufti Day
Thursday, 30th July
 
Gateway Course
EOTC Gabrielle Smyth TIC
Thursday, 30th July 8:35am to 3:10pm
C218  
Y7/8 Netball - Eastern Zones
EOTC Shona Burrows TIC
Thursday, 30th July 8:30am to 3:10pm
Auckland Netball  
Friday 31st
Cultural Diversity Week
Friday, 31st July
 
Y7/8 Gymsports - Central West Zones
EOTC Cat Pretty TIC
Friday, 31st July 8:15am to 3:10pm
Waitakere Gymnastics, New Lynn  
Y7/8 Social
Carol Adamson TIC Theme: Outer Space
Friday, 31st July 6:45pm to 8:45pm
Auditorium and Atrium  
Y9 Retreats: 9HOO and 9LIL
Friday, 31st July 8:55am to 3:10pm
Chapel, Atrium and Auditorium  

August

Saturday 1st
Engineering Science Competition
EOTC Chris Smith TIC
Saturday, 1st August 10:00am to 6:00pm
B203  
Monday 3rd
PTA Meeting
Monday, 3rd August 7:30pm to 8:30pm
Music Building  
SmileCare Dental Van
Monday, 3rd August
 
Tuesday 4th
Music Gala Concert
Tuesday, 4th August 6:00pm to 9:00pm
Auditorium  
SmileCare Dental Van
Tuesday, 4th August
 
Wednesday 5th
Netball - Combined Points Tournament
EOTC Shona Burrows TIC Premier 1, Year 10A and Year 9A
Wednesday, 5th August 8:30am to 3:10pm
Auckland Netball Centre  
SmileCare Dental Van
Wednesday, 5th August
 
Y11-13SPA Kings Exchange
EOTC Debbie Ross TIC
Wednesday, 5th August 8:45am to 11:00am
Kings College  
Thursday 6th
Careers Evening
Thursday, 6th August 6:00pm to 7:30pm
Auditorium, Centennial, A Block and Music Building  
Y12 KATTI Day
EOTC Mel Ross TIC
Thursday, 6th August 8:30am to 3:00pm
Mangere  
Friday 7th
Learning Centre Trip to Downlights
EOTC Linde Kemp TIC
Friday, 7th August 9:40am to 11:30am
Orakei  
SmileCare Dental Van
Friday, 7th August
 
Saturday 8th
Vex Robotics
EOTC Allison Barrett TIC
Saturday, 8th August 9:00am to 2:00pm
Kristin College  
Sunday 9th
Duathlon - NISS
Sunday, 9th August
Auckland  
Loreto and Philippine House Mass
Sunday, 9th August 5:00pm
Auditorium  
Y9-13 AKSS Individual Swim Championships
EOTC Catherine Ratcliffe TIC
Sunday, 9th August 9:00am to 1:00pm
Westwave Pool  
Monday 10th
Option Choice Afternoon
Monday, 10th August 3:30pm to 5:00pm
Atrium and Auditorium  
Y13 Sustainability Trip
EOTC Hamish Jenkison TIC
Monday, 10th August 8:00am to 3:10pm
Western Springs College  
Tuesday 11th
BEST - AUT Millenium Visit
Tuesday, 11th August 8:00am to 3:10pm
AUT Millenium  
Y9 Readers Cup
EOTC Claude Crabtree TIC
Tuesday, 11th August 9:30am to 1:00pm
Glendowie College  
Wednesday 12th
Y13DAN Trip
EOTC Nicole Eichstaedt TIC
Wednesday, 12th August 12:20pm to 4:30pm
Auckland University  
Thursday 13th
Combined Schools Symphony Orchestra Showcase
EOTC Nino Sloser TIC
Thursday, 13th August 3:30pm to 8:00pm
St Kentigern College  
Feast of the Assumption (Observed)
Thursday, 13th August 10:00am to 11:15am
 
Y7/8 Basketball - Eastern Zones
Thursday, 13th August 8:30am to 3:00pm
B&T Stadium, Kohimarama  
Friday 14th
International Social
Sam Whitwell TIC
Friday, 14th August 6:00pm to 9:00pm
Atrium  
Saturday 15th
Combined Schools Concert Band and Jazz Band Showcase
EOTC Nino Sloser TIC Concert Band Session starts 12pm Jazz Band Session starts 3:45pm
Saturday, 15th August
Holy Trinity Cathedral  
Tuesday 18th
AKSS Road Race
EOTC Catherine Ratcliffe TIC
Tuesday, 18th August 9:00am to 2:00pm
Bruce Pulman  
Y7/8 Netball - Interzones
Tuesday, 18th August 8:30am to 3:00pm
Auckland Netball  
Wednesday 19th
Y12/13CLA Trip
EOTC Hamish Jenkison TIC
Wednesday, 19th August 12:20pm to 3:10pm
Auckland Museum to Britomart  
Thursday 20th
School finishes early at 12:20pm
(50mins periods) 8:35am Period 1 9:25am Period 2 10:15am Morning Tea 10:40am Period 3 11:30 Period 4 12:20pm Classes Finish Supervised Study in the Library
Thursday, 20th August 12:20pm
Period 5 swaps with Period 4  
Second-Hand Uniform Sales
Thursday, 20th August 1:00pm to 6:00pm
Barat  
Uniform Shop Open
Thursday, 20th August 1:00pm to 6:30pm
 
Y7-10 P/T/S Interviews
Thursday, 20th August 1:00pm to 7:00pm
Barat  
Y9-13 NZSS Swimming
Thursday, 20th to Sunday, 23rd August
Hamilton  
Friday 21st
Baradene Art Show Gala
Friday, 21st August 6:30pm to 9:30pm
Auditorium  
Y7/8 Cycling - North Islands
EOTC Catherine Ratcliffe TIC Leaving lunchtime on 20 August
Friday, 21st August
Taupo  
Saturday 22nd
Baradene Art Show
Saturday, 22nd August 10:00am to 4:00pm
Auditorium  
Vex Robotics
EOTC Allison Barrett TIC
Saturday, 22nd August 9:00am to 2:00pm
Lynfield College  
Sunday 23rd
Baradene Art Show
Sunday, 23rd August 10:00am to 4:00pm
Auditorium  
Tuesday 25th
Y12/13 Computer Science Trip
EOTC Will Winter TIC
Tuesday, 25th August 1:20pm to 3:10pm
Kyber Pass, Newmarket  
Y7/8 Lit Quiz
EOTC Claude Crabtree TIC
Tuesday, 25th August 8:55am to 12:00pm
St Cuthbert's College  
Wednesday 26th
Y7/8 Cross Country - Eastern Zones
Wednesday, 26th August 8:30am to 1:30pm
Churchill Pk  
Friday 28th
Water Polo - Tim Sonderer Tournament
Friday, 28th to Sunday, 30th August
 
Y7/8 Gymsports - Interzones
Friday, 28th August
 
Saturday 29th
SAT Testing
Saturday, 29th August
Duchesne Building - Baradene  
Sunday 30th
Welcome Mass and Orientation New Families - Y7 2021
Sunday, 30th August 4:00pm to 6:00pm
Auditorium  
Monday 31st
Hockey - Upper NI Tournament
Monday, 31st August to Saturday, 5th September
Napier  
Winter Tournament Week
Monday, 31st August to Friday, 4th September
 

September

Tuesday 1st
Y7/8 Cross Country - Interzones
Tuesday, 1st September 8:30am to 1:30pm
Pukekohe  
Y9-13 AKSS Skiing
Tuesday, 1st September
Snowplanet  
Thursday 3rd
AKSS Cross Country
Thursday, 3rd September
St Kentigerns  
Friday 4th
Mid-Term Break
Friday, 4th September
 
Saturday 5th
Cycling - NISS Champs
Saturday, 5th to Sunday, 6th September
Auckland  
Sunday 13th
Barat and Stuart House Mass
Sunday, 13th September 5:00pm
Auditorium  
Tuesday 15th
MCAT Exam Period 1
Tuesday, 15th September 8:55am to 9:55am
 
Thursday 17th
Silver Duke of Edinburgh
EOTC Gordon Gallop TIC Thursday 7am - Saturday 4pm
Thursday, 17th September
The Pinnacles, Kauaeranga Valley  
Friday 18th
Silver Duke of Edinburgh
EOTC Gordon Gallop TIC Thursday 7am - Saturday 4pm
Friday, 18th September
The Pinnacles, Kauaeranga Valley  
Y12 PED Tough Gal Race
EOTC Tanya Price TIC
Friday, 18th September 8:15am to 2:30pm
Helensville Sports Ground  
Saturday 19th
NZSS Cross Country
Saturday, 19th September
Hawera  
Silver Duke of Edinburgh
EOTC Gordon Gallop TIC Thursday 7am - Saturday 4pm
Saturday, 19th September
The Pinnacles, Kauaeranga Valley  
Sunday 20th
Y12 PED Hillary Outdoors Camp
EOTC Tanya Price TIC Sunday 1pm - Friday 6:30pm
Sunday, 20th September
 
Monday 21st
PTA Meeting
Monday, 21st September 7:30pm to 8:30pm
Music Building  
Y12 PED Hillary Outdoors Camp
EOTC Tanya Price TIC Sunday 1pm - Friday 6:30pm
Monday, 21st September
 
Tuesday 22nd
Y12 PED Hillary Outdoors Camp
EOTC Tanya Price TIC Sunday 1pm - Friday 6:30pm
Tuesday, 22nd September
 
Wednesday 23rd
Y12 PED Hillary Outdoors Camp
EOTC Tanya Price TIC Sunday 1pm - Friday 6:30pm
Wednesday, 23rd September
 
Thursday 24th
Cycling - NZSS
Thursday, 24th to Monday, 28th September 1:20pm
Palmerston North  
Y12 PED Hillary Outdoors Camp
EOTC Tanya Price TIC Sunday 1pm - Friday 6:30pm
Thursday, 24th September
 
Friday 25th
TERM 3 ENDS
Friday, 25th September
 
Y12 PED Hillary Outdoors Camp
EOTC Tanya Price TIC Sunday 1pm - Friday 6:30pm
Friday, 25th September
 
Y12 Social Service Completion
30 Hours Service Due and/or alternative Research Task
Friday, 25th September 3:30pm
 
Saturday 26th
NISS Orienteering
Saturday, 26th to Monday, 28th September
Pukekohe  
Monday 28th
Basketball - NZSS Championships
Monday, 28th September to Saturday, 3rd October
Palmerston North  

October

Saturday 3rd
Mountain Biking - NZSS
Saturday, 3rd to Sunday, 4th October
Waitangi  
Thursday 8th
NZSS Orienteering
Thursday, 8th to Saturday, 10th October
Hawkes Bay