Filter Events:

August June

July 2022

SMTWTFS
 
1
Alumnae 5 Year Reunion
Artistic Gymnastics Competition
Manu Kōrero Speech Competition
Y9-13 Dental Van
2
Concert Band Workshop
3
Mountain Biking - AKSS series - Race 3
Ultimate Frisbee - Senior Indoor Champs
5
Y7/8 Football - Inter Zones
7
School finishes early at 1:20pm
Y8 and Y10 P/T/S Interviews
8
TERM 2 ENDS
9
Cycling - NISS Road Championships
10
Cycling - NISS Road Championships
11
Cycling - NISS Track Championships
12
Cycling - NISS Track Championships
21
Orienteering - NZSS Champs
22
Orienteering - NZSS Champs
23
Orienteering - NZSS Champs
25
TERM 3 BEGINS - All trophies and cups returned
28
Swimming - NZSS Championships
29
Swimming - NZSS Championships
Y7/8 Netball - EZ
30
Swimming - NZSS Championships
School Ball
31
Swimming - NZSS Championships
Cycling - TTT#5
1 - August
Year 9 Retreat: 9CHO and 9MRR
2
Year 9 Retreat: 9BOL and 9JEN
3
Netball - Combined Points Tournament
Year 9 Retreat: 9JIN and 9MCF
4
Y12 PED Tough Gal Challenge
Y7/8 Hockey - IZ
5
Y7/8 Water Polo - Winter Festival
Year 9 Retreat: 9RSD
6
Y7/8 Water Polo - Winter Festival

July

Friday 1st
Alumnae 5 Year Reunion
Alice Gallagher TIC
Friday, 1st July 5:30pm to 7:30pm
Barat Atrium  
Artistic Gymnastics Competition
EOTC Tanya Price TIC
Friday, 1st July 7:30am to 3:00pm
Waitakere Gymnastics  
Manu Kōrero Speech Competition
EOTC Bethany Hardie TIC
Friday, 1st July 8:00am to 3:00pm
Western Springs College  
Y9-13 Dental Van
Dental Planet
Friday, 1st July
 
Saturday 2nd
Concert Band Workshop
Nino Sloser TIC
Saturday, 2nd July 3:00pm to 7:00pm
Auditorium  
Sunday 3rd
Mountain Biking - AKSS series - Race 3
EOTC Catherine Ratcliffe TIC
Sunday, 3rd July 8:00am to 12:30pm
Totara Park  
Ultimate Frisbee - Senior Indoor Champs
EOTC Shona Burrows TIC
Sunday, 3rd July 8:00am to 4:30pm
Bruce Pulman Arena  
Tuesday 5th
Y7/8 Football - Inter Zones
EOTC Jacqui Foote TIC
Tuesday, 5th July 8:30am to 3:10pm
Ngahue Reserve, St Johns  
Thursday 7th
School finishes early at 1:20pm
Thursday, 7th July 1:20pm
Period 5 swaps with Period 4  
Y8 and Y10 P/T/S Interviews
Thursday, 7th July 2:00pm to 7:00pm
 
Friday 8th
TERM 2 ENDS
Friday, 8th July
 
Saturday 9th
Cycling - NISS Road Championships
EOTC Catherine Ratcliffe TIC
Saturday, 9th July
Cambridge  
Sunday 10th
Cycling - NISS Road Championships
EOTC Catherine Ratcliffe TIC
Sunday, 10th July
Cambridge  
Monday 11th
Cycling - NISS Track Championships
EOTC Catherine Ratcliffe TIC
Monday, 11th to Tuesday, 12th July
Cambridge  
Thursday 21st
Orienteering - NZSS Champs
Thursday, 21st to Saturday, 23rd July
South Auckland  
Monday 25th
TERM 3 BEGINS - All trophies and cups returned
Monday, 25th July
 
Thursday 28th
Swimming - NZSS Championships
EOTC Catherine Ratcliffe TIC
Thursday, 28th to Sunday, 31st July
Hamilton  
Friday 29th
Y7/8 Netball - EZ
Friday, 29th July
Auckland Netball Centre  
Saturday 30th
School Ball
Saturday, 30th July 6:30pm to 11:00pm
Ellerslie Event Centre  
Sunday 31st
Cycling - TTT#5
EOTC Catherine Ratcliffe TIC
Sunday, 31st July
Pukekohe Raceway  

August

Monday 1st
Year 9 Retreat: 9CHO and 9MRR
Monday, 1st August
Chapel and D214  
Tuesday 2nd
Year 9 Retreat: 9BOL and 9JEN
Tuesday, 2nd August
Chapel and D214  
Wednesday 3rd
Netball - Combined Points Tournament
Wednesday, 3rd August
ANC  
Year 9 Retreat: 9JIN and 9MCF
Wednesday, 3rd August
Chapel and D214  
Thursday 4th
Y12 PED Tough Gal Challenge
EOTC Jo Proffit TIC
Thursday, 4th August 7:45am to 2:30pm
Kumeu Showgrounds  
Y7/8 Hockey - IZ
Thursday, 4th August
North Habour  
Friday 5th
Y7/8 Water Polo - Winter Festival
Friday, 5th to Sunday, 7th August
Auckland  
Year 9 Retreat: 9RSD
Friday, 5th August
Chapel  
Sunday 7th
Mountain Biking - AKSS series - Race 4
EOTC Catherine Ratcliffe TIC
Sunday, 7th August 8:00am to 12:30pm
Totara Park  
Tuesday 9th
Rogaine - AKSS
Tuesday, 9th August
TBC  
Spanish Exchange
EOTC Debbie Ross
Tuesday, 9th August 8:35am to 11:10am
Kings College  
Sunday 14th
Cycling - TTT Finals Day
Sunday, 14th August
Pukekohe Raceway  
Duathlon - NZSS
Sunday, 14th August
Pukekohe  
Senior Drama One Act Play Rehearsals
Sunday, 14th August 12:00pm to 4:00pm
Jubilee  
Y10 Production Dress Rehearsal
Sunday, 14th August 11:00am to 4:00pm
Jub 1  
Monday 15th
Y10 Production Rehearsal
Monday, 15th August 3:30pm to 5:00pm
Jub 1  
Y7/8 Basketball - EZ
Monday, 15th August
Kohimarama  
Tuesday 16th
Road Race - AKSS
Tuesday, 16th August
Bruce Pulman Park  
Skiing - Primary Champs
Tuesday, 16th August
Snow Planet  
Y10 Production
Tuesday, 16th August 6:30pm to 8:30pm
Jubilee  
Wednesday 17th
Y10 Production
Wednesday, 17th August 6:30pm to 8:30pm
Jubilee  
Friday 19th
Y7/8 Water Polo - Tim Sonderer
Friday, 19th to Sunday, 21st August
Auckland  
Tuesday 23rd
Y7/8 Netball - IZ
Tuesday, 23rd August
Auckland Netball Centre  
Wednesday 24th
Ministry of Education Teacher Only Day
Wednesday, 24th August
 
Saturday 27th
Basketball - NZSS Junior Premiership
Saturday, 27th to Tuesday, 30th August
Auckland South  
Monday 29th
Equestrian - NISS Championships
Monday, 29th August to Friday, 2nd September
NEC Taupo  
Football - NZSS
Monday, 29th August to Friday, 2nd September
Taupo  
Hockey - Fed Cup/Marie Fry
Monday, 29th August to Saturday, 3rd September
Hawkes Bay  
Hockey - NZSS
Monday, 29th August
 
Netball - UNISS
Monday, 29th August to Friday, 2nd September
Pakuranga  
Sport Climbing - NZSS
Monday, 29th to Tuesday, 30th August
Mt Maunganui  
Y7/8 Cross Country - EZ
Monday, 29th August 8:30am to 1:00pm
Churchill Park  
Wednesday 31st
Basketball - NZSS Senior Premierships
Wednesday, 31st August to Saturday, 3rd September
Auckland North  

September

Friday 2nd
Mid-Term Break
Friday, 2nd September
 
Saturday 3rd
Cycling - Northern Tour
Saturday, 3rd to Sunday, 4th September
Auckland  
Sunday 4th
AIMS Games
Sunday, 4th to Friday, 9th September
Tauranga  
Sunday 11th
Mountain Biking - AKSS series - Race 5
EOTC Catherine Ratcliffe TIC
Sunday, 11th September 8:00am to 12:30pm
Waitawa  
Monday 12th
Y7/8 Skiing - NIPS
Monday, 12th to Thursday, 15th September
Whakapapa  
Tuesday 13th
Y7/8 Cross Country - IZ
Tuesday, 13th September 8:30am to 2:00pm
TBC  
Friday 16th
Cycling - Year 7/8 Championships
Friday, 16th September
Taupo  
Monday 19th
Skiing - NISS
Monday, 19th to Wednesday, 21st September
Turo/Whakapapa  
Tuesday 20th
Y8 Immunisation HPV2/ Y7 Boostrix Catch-Up
Starship Community Nurse
Tuesday, 20th September 8:30am to 11:00am
Atrium  
Thursday 22nd
Y7/8 Water Polo - NISS
Thursday, 22nd to Sunday, 25th September
Auckland  
Monday 26th
Snowboarding - NISS
Monday, 26th to Wednesday, 28th September
Turoa  
Tuesday 27th
Y8 Immunisation HPV2 Catch-Up
Starship Community Nurse
Tuesday, 27th September 8:30am to 10:00am
Centennial Resource Room  
Friday 30th
TERM 3 ENDS
Friday, 30th September
 
Cycling - NZSS
Friday, 30th September to Monday, 3rd October
Feilding  

October

Monday 3rd
Basketball - NZSS
Monday, 3rd to Saturday, 8th October
Palmerston North