Term dates, Early Finish Dates and Other Important Dates Upcoming Events

Filter Events:

September July

August 2020

SMTWTFS
 
3
PTA Meeting
SmileCare Dental Van
Y7/8 Gymsports - Eastern Zones
4
SmileCare Dental Van
Music Gala Concert
5
SmileCare Dental Van
Y11-13SPA Kings Exchange
6
Careers Evening
7
SmileCare Dental Van
9
Duathlon - NZSS
Loreto and Philippine House Mass
Y9-13 AKSS Individual Swim Championships
10
Option Choice Afternoon
13
Feast of the Assumption (Observed)
Y7/8 Basketball - Eastern Zones
14
International Social
18
AKSS Road Race
Y7/8 Netball - Interzones
20
School finishes early at 1:20pm
Second-Hand Uniform Sales
Uniform Shop Open
Y7-10 P/T/S Interviews
Y9-13 NZSS Swimming
21
Y9-13 NZSS Swimming
Baradene Art Show Gala
Y7/8 Cycling - North Islands
22
Y9-13 NZSS Swimming
Baradene Art Show
23
Y9-13 NZSS Swimming
Baradene Art Show
26
Y7/8 Cross Country - Eastern Zones
28
Water Polo - Tim Sonderer Tournament
Y7/8 Gymsports - Interzones
29
Water Polo - Tim Sonderer Tournament
SAT Testing
30
Water Polo - Tim Sonderer Tournament
31
Hockey - Upper NI Tournament
Winter Tournament Week
 

August

Monday 3rd
PTA Meeting
Monday, 3rd August 7:30pm to 8:30pm
Music Building  
SmileCare Dental Van
Monday, 3rd to Wednesday, 5th August
 
Y7/8 Gymsports - Eastern Zones
Monday, 3rd August
 
Tuesday 4th
Music Gala Concert
Tuesday, 4th August 6:30pm to 9:00pm
Auditorium  
Wednesday 5th
Y11-13SPA Kings Exchange
EOTC Debbie Ross TIC
Wednesday, 5th August 8:45am to 11:00am
Kings College  
Thursday 6th
Careers Evening
Thursday, 6th August 6:00pm to 7:30pm
Centennial and Music Building  
Friday 7th
SmileCare Dental Van
Friday, 7th August
 
Sunday 9th
Duathlon - NZSS
Sunday, 9th August
Auckland  
Loreto and Philippine House Mass
Sunday, 9th August 5:00pm
 
Y9-13 AKSS Individual Swim Championships
Sunday, 9th August 9:00am to 1:00pm
Westwave  
Monday 10th
Option Choice Afternoon
Monday, 10th August 3:30pm to 5:00pm
Atrium and Auditorium  
Thursday 13th
Feast of the Assumption (Observed)
Thursday, 13th August 10:00am to 11:15am
 
Y7/8 Basketball - Eastern Zones
Thursday, 13th August 8:30am to 3:00pm
B&T Stadium, Kohimarama  
Friday 14th
International Social
Sam Whitwell TIC
Friday, 14th August 6:00pm to 9:00pm
Atrium  
Tuesday 18th
AKSS Road Race
Tuesday, 18th August
Bruce Pulman  
Y7/8 Netball - Interzones
Tuesday, 18th August 8:30am to 3:00pm
Auckland Netball  
Thursday 20th
School finishes early at 1:20pm
Thursday, 20th August 1:20pm
Period 5 swaps with Period 4  
Second-Hand Uniform Sales
Thursday, 20th August 2:00pm to 6:00pm
Barat  
Uniform Shop Open
Thursday, 20th August 2:00pm to 6:30pm
 
Y7-10 P/T/S Interviews
Thursday, 20th August 2:00pm to 7:00pm
Barat  
Y9-13 NZSS Swimming
Thursday, 20th to Sunday, 23rd August
Hamilton  
Friday 21st
Baradene Art Show Gala
Friday, 21st August 6:30pm to 9:30pm
Auditorium  
Y7/8 Cycling - North Islands
EOTC Catherine Ratcliffe TIC Leaving lunchtime on 20 August
Friday, 21st August
Taupo  
Saturday 22nd
Baradene Art Show
Saturday, 22nd August 10:00am to 4:00pm
Auditorium  
Sunday 23rd
Baradene Art Show
Sunday, 23rd August 10:00am to 4:00pm
Auditorium  
Wednesday 26th
Y7/8 Cross Country - Eastern Zones
Wednesday, 26th August 8:30am to 1:30pm
Churchill Pk  
Friday 28th
Water Polo - Tim Sonderer Tournament
Friday, 28th to Sunday, 30th August
 
Y7/8 Gymsports - Interzones
Friday, 28th August
 
Saturday 29th
SAT Testing
Saturday, 29th August
Duchesne Building - Baradene  
Monday 31st
Hockey - Upper NI Tournament
Monday, 31st August to Saturday, 5th September
Napier  
Winter Tournament Week
Monday, 31st August to Friday, 4th September
 

September

Tuesday 1st
Y7/8 Cross Country - Interzones
Tuesday, 1st September 8:30am to 1:30pm
Pukekohe  
Thursday 3rd
AKSS Cross Country
Thursday, 3rd September
St Kentigerns  
Friday 4th
Mid-Term Break
Friday, 4th September
 
Saturday 5th
Cycling - NISS Champs
Saturday, 5th to Sunday, 6th September
Auckland  
Thursday 10th
Y9-13 AKSS Skiing
Thursday, 10th September
Snowplanet  
Sunday 13th
Barat and Stuart House Mass
Sunday, 13th September 5:00pm
 
Tuesday 15th
MCAT Exam Period 1
Tuesday, 15th September 8:55am to 9:55am
 
Thursday 17th
Silver Duke of Edinburgh
EOTC Gordon Gallop TIC Thursday 7am - Saturday 4pm
Thursday, 17th September
The Pinnacles, Kauaeranga Valley  
Friday 18th
Silver Duke of Edinburgh
EOTC Gordon Gallop TIC Thursday 7am - Saturday 4pm
Friday, 18th September
The Pinnacles, Kauaeranga Valley  
Y12 PED Tough Gal Race
EOTC Tanya Price TIC
Friday, 18th September 8:15am to 2:30pm
Helensville Sports Ground  
Saturday 19th
NZSS Cross Country
Saturday, 19th September
Hawera  
Silver Duke of Edinburgh
EOTC Gordon Gallop TIC Thursday 7am - Saturday 4pm
Saturday, 19th September
The Pinnacles, Kauaeranga Valley  
Sunday 20th
Y12 PED Hillary Outdoors Camp
EOTC Tanya Price TIC Sunday 1pm - Friday 6:30pm
Sunday, 20th September
 
Monday 21st
PTA Meeting
Monday, 21st September 7:30pm to 8:30pm
Music Building  
Y12 PED Hillary Outdoors Camp
EOTC Tanya Price TIC Sunday 1pm - Friday 6:30pm
Monday, 21st September
 
Tuesday 22nd
Y12 PED Hillary Outdoors Camp
EOTC Tanya Price TIC Sunday 1pm - Friday 6:30pm
Tuesday, 22nd September
 
Wednesday 23rd
Y12 PED Hillary Outdoors Camp
EOTC Tanya Price TIC Sunday 1pm - Friday 6:30pm
Wednesday, 23rd September
 
Thursday 24th
Cycling - NZSS
Thursday, 24th to Monday, 28th September 1:20pm
Palmerston North  
Y12 PED Hillary Outdoors Camp
EOTC Tanya Price TIC Sunday 1pm - Friday 6:30pm
Thursday, 24th September
 
Friday 25th
TERM 3 ENDS
Friday, 25th September
 
Y12 PED Hillary Outdoors Camp
EOTC Tanya Price TIC Sunday 1pm - Friday 6:30pm
Friday, 25th September
 
Y12 Social Service Completion
30 Hours Service Due and/or alternative Research Task
Friday, 25th September 3:30pm
 
Saturday 26th
NISS Orienteering
Saturday, 26th to Monday, 28th September
Pukekohe  
Monday 28th
Basketball - NZSS Championships
Monday, 28th September to Saturday, 3rd October
Palmerston North  

October

Saturday 3rd
Mountain Biking - NZSS
Saturday, 3rd to Sunday, 4th October
Waitangi  
Thursday 8th
NZSS Orienteering
Thursday, 8th to Saturday, 10th October
Hawkes Bay  
Monday 12th
TERM 4 BEGINS
Monday, 12th October
 
Senior Assessment Week
Monday, 12th to Friday, 16th October
 
Monday 19th
PTA Meeting
Monday, 19th October 7:30pm to 8:30pm
Music Building  
Senior Assessment Week
Monday, 19th to Tuesday, 20th October
 
Wednesday 21st
Y7/8 Basketball - Interzones
Wednesday, 21st October 8:30am to 3:00pm
North Harbour  
Monday 26th
Labour Day
Monday, 26th October
 
Tuesday 27th
Summer Uniform Compulsory
Tuesday, 27th October
 
Thursday 29th
Y7/8 Water Polo - North Islands
Thursday, 29th October to Sunday, 1st November
 

November

Tuesday 3rd
After Prizegiving: Supper for special guests and Y13 students/parents
Tuesday, 3rd November 8:30pm to 9:30pm
Barat  
Senior Prizegiving: Compulsory for Y11-13
Tuesday, 3rd November 6:30pm to 8:30pm
Auditorium  
Y7/8 Touch - Eastern Zones
Tuesday, 3rd November 8:30am to 3:00pm
Madills Farm  
Thursday 5th
Seniors on Exam Leave
Thursday, 5th November
 
Thanksgiving Mass
Thursday, 5th November 6:30pm to 8:00pm