Filter Events:

November September

October 2021

SMTWTFS
 
1
TERM 3 ENDS
Y12 PED Hillary Outdoors Camp
2
Y12 PED Hillary Outdoors Camp
4
Basketball - NZSS Championships
5
Basketball - NZSS Championships
6
Basketball - NZSS Championships
7
Basketball - NZSS Championships
Diocesan Liturgy Conference CANCELLED
8
Basketball - NZSS Championships
Diocesan Liturgy Conference CANCELLED
9
Basketball - NZSS Championships
Diocesan Liturgy Conference CANCELLED
11
Mountain Biking NZSS Championships
12
Mountain Biking NZSS Championships
13
Mountain Biking NZSS Championships
14
Mountain Biking NZSS Championships
18
TERM 4 BEGINS - Summer Uniform Compulsory
2022 Student Leader Applications Close
19
Skiing - Primary Schools Auckland Champs
21
Senior Assessment Week
22
Senior Assessment Week
25
Labour Day
26
Senior Assessment Week
27
Basketball Interzones
Senior Assessment Week
28
Senior Assessment Week
29
Senior Assessment Week
Waterpolo - Tim Sonderer
30
Waterpolo - Tim Sonderer
31
Waterpolo - Tim Sonderer
 

October

Friday 1st
TERM 3 ENDS
Friday, 1st October
 
Y12 PED Hillary Outdoors Camp
Friday, 1st October
Tongariro  
Saturday 2nd
Y12 PED Hillary Outdoors Camp
Saturday, 2nd October
Tongariro  
Monday 4th
Basketball - NZSS Championships
Monday, 4th to Saturday, 9th October
Palmerston North  
Thursday 7th
Diocesan Liturgy Conference CANCELLED
Thursday, 7th to Saturday, 9th October
 
Monday 11th
Mountain Biking NZSS Championships
Monday, 11th to Thursday, 14th October
Blenheim  
Monday 18th
TERM 4 BEGINS - Summer Uniform Compulsory
Monday, 18th October
 
2022 Student Leader Applications Close
Monday, 18th October 3:30pm
30 Hours Service Due  
Tuesday 19th
Skiing - Primary Schools Auckland Champs
Tuesday, 19th October
Snow Planet  
Thursday 21st
Senior Assessment Week
Thursday, 21st to Friday, 22nd October
 
Monday 25th
Labour Day
Monday, 25th October
 
Tuesday 26th
Senior Assessment Week
Tuesday, 26th October
 
Wednesday 27th
Basketball Interzones
Wednesday, 27th October
 
Senior Assessment Week
Wednesday, 27th to Friday, 29th October
 
Friday 29th
Waterpolo - Tim Sonderer
Year 7 & 8 A team
Friday, 29th to Sunday, 31st October
 

November

Monday 1st
Level 1 and 2 Visual Arts External Due
Monday, 1st November 8:45am
 
Wednesday 3rd
Maori Leaver's Dinner
Wednesday, 3rd November 6:00pm to 7:30pm
Barat  
Thursday 4th
International Leaver's Liturgy
Thursday, 4th November 3:30pm to 4:30pm
Chapel  
Sports Awards
Thursday, 4th November 7:00pm to 8:30pm
Auditorium  
Monday 8th
Year 8 Camp Week
Monday, 8th to Friday, 12th November
 
Tuesday 9th
Touch Eastern Zones
Tuesday, 9th November
Madills Farm  
Thursday 11th
Water Polo - Y7/8 Nationals
Thursday, 11th to Sunday, 14th November
 
Friday 12th
Level 3 Visual Arts External Due
Friday, 12th November 8:45am
 
Sunday 14th
Ultimate Frisbee - Junior Outdoor Champs
Sunday, 14th November
Bruce Pulman Park  
Monday 15th
Y7/8 Athletics
Monday, 15th November
Mt Smart Stadium  
Tuesday 16th
School finishes early at 1:20pm
45mins periods (P1 - 5)
Tuesday, 16th November
 
Senior Prizegiving: Compulsory for Y11-13
Tuesday, 16th November 6:30pm to 8:30pm
Auditorium  
Touch Interzones
Tuesday, 16th November
 
Wednesday 17th
Y11 Leaver's Liturgy (then exam leave)
Wednesday, 17th November 10:00am to 10:40am
Chapel  
Y12 Leaver's Liturgy (then exam leave)
Wednesday, 17th November 11:20am to 12:00pm
Chapel  
Y13 Leaver's Liturgy
Wednesday, 17th November 12:20pm to 1:00pm
Chapel  
Y13 Leaver's Lunch
Wednesday, 17th November 1:00pm to 2:30pm
Time Capsules P5  
Thursday 18th
School finishes early at 1:20pm
Thursday, 18th November 1:20pm
Period 5 swaps with Period 4  
Thanksgiving Mass
Thursday, 18th November 6:30pm to 8:00pm
 
Touch Interzones (saver date)
Thursday, 18th November
 
Tuesday 23rd
Volleyball - Junior AKSS
Tuesday, 23rd to Friday, 26th November
Tauranga  
Wednesday 24th
Water Polo - Junior Nationals
Wednesday, 24th to Sunday, 28th November
Lower Hutt  
Thursday 25th
Athletics - Eastern Zones
Thursday, 25th November
 
Ministry of Education Teacher Only Day
Thursday, 25th November
 
Friday 26th
Y7-10 Junior Work Day
Friday, 26th November
 
Monday 29th
Y10 Camp Week and Retreats
Hugh Lambie Village booked at Camp Adair
Monday, 29th to Tuesday, 30th November
 

December

Wednesday 1st
Y10 Camp Week
Hugh Lambie Village booked at Camp Adair
Wednesday, 1st December
 
Thursday 2nd
Athletics - Interzones
Thursday, 2nd December
 
Y10 Camp Week and Retreats
Hugh Lambie Village booked at Camp Adair
Thursday, 2nd to Friday, 3rd December
 
Friday 10th
TERM 4 ENDS
Friday, 10th December
 
Junior Prizegiving
Friday, 10th December 11:00am to 12:30pm
Auditorium  
School finishes at 12:30pm
Friday, 10th December
 
Thursday 16th
Athletics - NZSS
Thursday, 16th to Saturday, 18th December
Inglewood