Term dates, Early Finish Dates and Other Important Dates Upcoming Events

Filter Events:

December October

November 2020

SMTWTFS
1
Alumnae High Tea and Meritae Award
3
After Prizegiving: Supper for special guests and Y13 students/parents
School finishes early at 1:20pm
Senior Prizegiving: Compulsory for Y11-13
Y11 - 13 Students line up in Gym in HRs
Y7/8 Touch - Eastern Zones
4
Y12 Leaver's Liturgy (then home)
Y13 Leaver's Liturgy
Y13 Leaver's Lunch
Y11 Leaver's Liturgy (then home)
5
School finishes early at 1:20pm
Seniors on Exam Leave
Thanksgiving Mass
7
Waka Ama - Junior Regatta
9
Y8 Camp Week
10
Y8 Camp Week
Y7/8 Touch - Interzones
11
Y8 Camp Week
Y7/8 Water Polo - North Islands
12
Y8 Camp Week
Y7/8 Water Polo - North Islands
Y9/10 AKSS Junior Volleyball Championships
13
Y9/10 AKSS Junior Volleyball Championships
Y7/8 Water Polo - North Islands
14
Y9/10 AKSS Junior Volleyball Championships
Y7/8 Water Polo - North Islands
15
Confirmation and First Holy Communion
Y7/8 Water Polo - North Islands
16
NCEA Exams Start
19
Teacher Only Day
Y7/8 Athletics - Eastern Zones
20
Junior Work Day Y7-10
21
Vex Robotics
23
PTA Meeting
Y10 Camp Week
24
Y10 Camp Week
25
Y10 Camp Week
26
Y10 Camp Week
Water Polo - Junior NISS Championships
Y7/8 Athletics - Interzones
27
Y10 Camp Week
Water Polo - Junior NISS Championships
28
Water Polo - Junior NISS Championships
29
Water Polo - Junior NISS Championships
 

November

Sunday 1st
Alumnae High Tea and Meritae Award
Sunday, 1st November 2:00pm to 4:00pm
Atrium  
Tuesday 3rd
After Prizegiving: Supper for special guests and Y13 students/parents
Tuesday, 3rd November 8:30pm to 9:30pm
Barat  
School finishes early at 1:20pm
Tuesday, 3rd November
 
Senior Prizegiving: Compulsory for Y11-13
Tuesday, 3rd November 6:30pm to 8:30pm
Auditorium  
Y11 - 13 Students line up in Gym in HRs
Tuesday, 3rd November 5:45pm to 6:00pm
Auditorium  
Y7/8 Touch - Eastern Zones
EOTC Shona Burrows TIC
Tuesday, 3rd November 8:30am to 3:00pm
Madills Farm  
Wednesday 4th
Y12 Leaver's Liturgy (then home)
Wednesday, 4th November 12:00pm to 12:40pm
Chapel  
Y13 Leaver's Liturgy
Wednesday, 4th November 12:40pm to 1:20pm
Chapel  
Y13 Leaver's Lunch
Wednesday, 4th November 1:20pm to 3:10pm
Time Capsules P5  
Y11 Leaver's Liturgy (then home)
Wednesday, 4th November 11:20am to 12:00pm
Chapel  
Thursday 5th
School finishes early at 1:20pm
Thursday, 5th November 1:20pm
Period 5 swaps with Period 4  
Seniors on Exam Leave
Thursday, 5th November
 
Thanksgiving Mass
Thursday, 5th November 6:30pm to 8:00pm
 
Saturday 7th
Waka Ama - Junior Regatta
EOTC Cat Pretty TIC
Saturday, 7th November 7:30am to 5:00pm
Orakei Basin  
Monday 9th
Y8 Camp Week
Monday, 9th to Thursday, 12th November
 
Tuesday 10th
Y7/8 Touch - Interzones
Tuesday, 10th November 8:30am to 3:00pm
 
Wednesday 11th
Y7/8 Water Polo - North Islands
EOTC Cat Pretty TIC Weds 2:15pm - Sun 7pm
Wednesday, 11th November
Tauranga  
Thursday 12th
Y7/8 Water Polo - North Islands
EOTC Cat Pretty TIC Weds 2:15pm - Sun 7pm
Thursday, 12th November
Tauranga  
Y9/10 AKSS Junior Volleyball Championships
Thursday, 12th to Saturday, 14th November
Bruce Pulman Park  
Friday 13th
Y7/8 Water Polo - North Islands
EOTC Cat Pretty TIC Weds 2:15pm - Sun 7pm
Friday, 13th November
Tauranga  
Saturday 14th
Y7/8 Water Polo - North Islands
EOTC Cat Pretty TIC Weds 2:15pm - Sun 7pm
Saturday, 14th November
Tauranga  
Sunday 15th
Confirmation and First Holy Communion
Sunday, 15th November 11:30am to 1:00pm
St Michael's Church, Remuera  
Y7/8 Water Polo - North Islands
EOTC Cat Pretty TIC Weds 2:15pm - Sun 7pm
Sunday, 15th November
Tauranga  
Monday 16th
NCEA Exams Start
Monday, 16th November
 
Thursday 19th
Teacher Only Day
Thursday, 19th November
 
Y7/8 Athletics - Eastern Zones
Thursday, 19th November 8:30am to 3:00pm
Lloyd Elsmore  
Friday 20th
Junior Work Day Y7-10
Friday, 20th November 8:30am to 3:10pm
 
Saturday 21st
Vex Robotics
EOTC Allison Barrett TIC
Saturday, 21st November 9:00am to 2:00pm
Lynfield College  
Monday 23rd
PTA Meeting
Monday, 23rd November 7:30pm to 8:30pm
Music Building  
Y10 Camp Week
Monday, 23rd to Friday, 27th November
 
Thursday 26th
Water Polo - Junior NISS Championships
Thursday, 26th to Sunday, 29th November
Auckland  
Y7/8 Athletics - Interzones
Thursday, 26th November 8:30am to 3:00pm
Mt Smart  

December

Saturday 5th
Second Hand Uniform Sale
Saturday, 5th December 10:00am to 12:00pm
Barat Atrium  
Vex Robotics
EOTC Allison Barrett TIC
Saturday, 5th December 9:00am to 2:00pm
Michael Park School  
Wednesday 9th
TERM 4 ENDS
Wednesday, 9th December
 
Graduation Dinner and Ball
Wednesday, 9th December 5:00pm to 11:30pm
Eden Park  
Junior Prizegiving
Wednesday, 9th December 11:00am to 12:30pm
Auditorium  
NCEA Exams Finish
Wednesday, 9th December
 
School finishes at 12:30pm
Wednesday, 9th December
 
Thursday 10th
Y11 Peer Support Training
Thursday, 10th December 10:00am to 12:30pm
Okea  
Y12 Leadership Training Day
Thursday, 10th December 9:00am to 1:00pm
Jub  
Friday 11th
Athletics - NZSS
Friday, 11th to Sunday, 13th December
Tauranga  
Student Leaders Training Day
Friday, 11th December 9:00am to 1:00pm
Staffroom  

February

Monday 1st
Auckland Anniversary Day
Monday, 1st February
 
Wednesday 3rd
Sports Registration Day
Wednesday, 3rd February 4:00pm to 6:00pm
Gymnasium  
Thursday 4th
TERM 1 BEGINS for all students - Summer Uniform Compulsory
Thursday, 4th February
 
Friday 5th
Photolife Photos
Individual, class and staff photos
Friday, 5th February 8:30am to 2:00pm
Auditorium and Atrium  
Monday 8th
Waitangi Day (Observed)
Monday, 8th February